Ukraina: powstanie cmentarz zasłużonych; eksperci: byle nie w Bykowni
Wśród 150 tysięcy ofiar komunizmu, pogrzebanych w lesie w Bykowni pod Kijowem, mogą spoczywać nawet tysiące Polaków - ofiar zbrodni katyńskiej.
Decyzję o budowie wojskowego cmentarza zasłużonych podjęła w czwartek większość parlamentarna, zdominowana przez prorosyjską Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza.
Jak głosi uchwała w tej sprawie, na terenie przyszłej nekropolii mają być chowani weterani II wojny światowej, weterani wojny w Afganistanie oraz uczestnicy innych konfliktów, "którzy dokonali bohaterskich czynów w imieniu narodu".
O tym, że taki cmentarz może być ulokowany w Bykowni poinformował deputowany opozycji Anatolij Hrycenko. "Sprzeciwiłem się propozycji umieszczenia cmentarza w Bykowni, bo odsunąłby on w cień istniejące tam upamiętnienia o nazwie Bykowniańskie Mogiły" - powiedział dziennikarzom.
Obawy, iż cmentarz zasłużonych mógłby być stworzony w Bykowni, podziela także Wachtang Kipiani, redaktor naczelny portalu "Historyczna Prawda".
"Jak można sobie wyobrazić jedno miejsce, w którym leżą ofiary NKWD i ofiary prowadzonej przez ZSRR wojny w Afganistanie? Jeśli w Bykowni powstanie cmentarz zasłużonych, znaczenie istniejącego cmentarzyska ofiar NKWD zostanie zmarginalizowane" - powiedział w rozmowie z PAP.
W Bykowni trwają obecnie ekshumacje, których celem jest udokumentowanie znajdujących się tam zbiorowych pochówków. Prace te nadzorują polscy archeolodzy, działający na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Koli. Po zakończeniu prac ekshumacyjnych strona polska chce przystąpić do budowy w Bykowni cmentarza polskich ofiar zbrodni katyńskiej.
W rozmowie z PAP sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert powiedział, że nie podziela obaw, co do tego, że "wojskowy cmentarz zasłużonych" przeszkodzi w budowie cmentarza polskich ofiar zbrodni katyńskiej.
"Wielomiesięczne kontakty ze stroną ukraińską w sprawie Bykowni w ani jednym momencie nie przyprawiły nas o jakiekolwiek wątpliwości czy obawy" - powiedział PAP Kunert. Podkreślił, że decyzje w sprawie budowy czwartego - po Katyniu, Miednoje i Charkowie - cmentarza katyńskiego były uzgodnione na najwyższym szczeblu Polski i Ukrainy. "Stronie ukraińskiej zależy na tym, żeby ten cmentarz był trochę podobny do tego w Charkowie, gdzie jest podwójny memoriał - wyraźna część ukraińska i część polska. Nie sądzę, żeby oni tego typu cmentarz (zasłużonych - PAP) chcieli umieszczać w tym miejscu czy nawet obok" - dodał sekretarz Rady.
W trakcie trwających od początku maja poszukiwań zespołu prof. Koli przebadano 37 grobów i ustalono, że w dziewięciu z nich pochowani są Polacy. Świadczą o tym znalezione w grobach i pochodzące z przedwojennej Polski przedmioty: guziki wojskowe, monety, szczoteczki do zębów i fragmenty polskiego umundurowania.
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa liczy, że nekropolia będzie gotowa wiosną przyszłego roku.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17