Ukraina: 50 ochotników do ochrony pomnika Bandery

Chętnych do ochraniania pomnika Bandery zebrała organizacja o nazwie Front Narodowy. "Ustalamy grafik dyżurów koło pomnika" - oświadczył szef tego ugrupowania Ostap Stachiw.



Milicja we Lwowie odmówiła ochrony posągu Bandery w maju. Tłumaczyła, że choć w ostatnim czasie na Ukrainie wzrosła liczba przypadków wandalizmu wobec różnego rodzaju pomników, to w patrolowanie okolicy wokół pomnika Bandery zaangażowanych jest zbyt wielu funkcjonariuszy.



Czterech milicjantów, którzy pilnują pomnika w ciągu doby, mogłoby w tym czasie tropić przestępców i dbać o porządek w mieście - wyjaśniał wówczas rzecznik lwowskiej milicji Denys Charczuk, radząc, by ochronę pomnika wzięły na siebie władze miasta.



Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczane jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Podczas II wojny światowej UPA walczyła przeciwko Niemcom i ZSRR, lecz nie została dotychczas uznana na Ukrainie za stronę biorącą udział w walkach.



Na zachodniej Ukrainie Bandera jest czczony jako bojownik o niepodległość państwa, na wschodzie zaś traktowany jest jako zbrodniarz, którego zwolennicy walczyli przeciwko ZSRR.



Na początku ub. roku ustępujący wówczas ze stanowiska prezydenta Ukrainy Wiktor Juszczenko nadał Banderze pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nowy szef państwa, określany czasem mianem prorosyjskiego Wiktor Janukowycz skasował dekret swego poprzednika w tej sprawie, wspomagając się decyzją sądu, który uznał, iż Bohaterem Ukrainy może być wyłącznie obywatel tego państwa. Bandera miał obywatelstwo Polski.



Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)



jjk/ mw/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a