Ukazały się "Paralele" - eseje o polsko-niemieckich miejscach pamięci
"Paralele" jest pierwszą publikacją polsko-niemieckiego projektu badawczego w dziedzinie nauk humanistycznych, zatytułowanego "Polsko-niemieckie miejsca pamięci / Deutsch-Polnische Erinnerungsorte". Miejsca pamięci - zdaniem twórców projektu, którzy w poniedziałek spotkali się w Warszawie - nie są miejscami tylko w sensie topograficznym, lecz historycznymi fenomenami, które wpływają na procesy tworzenia się tożsamości kulturowej społeczeństwa.
"Historia to nie tylko wydarzenia polityczne, wybitne postaci czy życie codzienne, ale także ich proces zapamiętywania. +Miejsca pamięci+ polegają na odkryciu faktu, że zbiorowa pamięć czasami bardziej obciąża nasze myślenie niż rzeczywiste fakty, które zostają zmitologizowane. W książce pokazujemy tzw. historię drugiego stopnia, czyli wzajemną recepcję nas i naszych sąsiadów" - powiedział PAP prof. Robert Traba, dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, które zainicjowało "Polsko-niemieckie miejsca pamięci".
W "Paralelach", które wydało Wydawnictwo Naukowe Scholar, miejscami pamięci są osoby, wydarzenia, artefakty. Książka zawiera 22 eseje porównujące m.in. polskie Kresy i niemiecki Wschód, Wisłę i Ren, Bitwę w Lesie Teutoburskim i bitwę pod Cedynią, Johanna Wolfganga Goethego z Adamem Mickiewiczem, Ludwika van Beethovena z Fryderykiem Chopina, ale także modele kobiecości w polskiej i niemieckiej kulturze oraz funkcjonowanie służb bezpieczeństwa w NRD i Polsce Ludowej. Czytelnicy będą też mogli poznać podobieństwa i różnice pomiędzy zjawiskami kultury popularnej.
"To jest bardzo ciekawa publikacja, ponieważ zawiera najróżniejsze omówienia paralelnych wydarzeń, miejsc albo osób w Polsce i Niemczech. Poza polityczno-geograficznym zestawieniem pojęć np. Rzeszy i Rzeczpospolitej są też teksty dotyczące stylu życia np. jeden z nich dotyczy samochodów, którym jeżdżono jeszcze przed 1989 r., a więc "malucha" i "trabanta". W książce jest też artykuł poświęcony bajkom dla dzieci, czyli tekst o Bolku i Lolku i Piaskowym Dziadku" - powiedziała PAP dr Karolina Wigura z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
"Niemcy i Polacy mają znakomitą historię wspólnych gestów pojednania i przebaczenia, mają też historię komisji podręcznikowej, która działa już kilkadziesiąt lat, ale tak naprawdę wciąż społeczeństwa dosyć niewiele o sobie wiedzą nawzajem. Ta książka może to zmienić" - dodała Wigura.
Z jej zdaniem zgodził się prof. Traba, który podkreślił, że wartość publikacji polega m.in. na ułatwianiu społecznego dialogu między Polakami a Niemcami. "Wśród badaczy polsko-niemieckiej historii nie ma problemu z dialogiem. Problem zaczyna się na poziomie potocznej recepcji historii. Ta publikacja daje możliwość czytelnikowi skonfrontowania się z nową propozycją patrzenia na własną historię i historię sąsiada" - mówił prof. Traba.
W projekcie "Polsko-niemieckie miejsca pamięci / Deutsch-Polnische Erinnerungsorte" bierze udział 130 autorów, nie tylko z Polski i Niemiec, ale także z Francji, Włoch, Szwajcarii i Czech.
Współredaktor książki prof. Hans Henning Hahn z Uniwersytetu Carla von Ossietzky'ego w niemieckim Oldenburgu podkreślił, że jedną z istotnych konkluzji książki jest to, że bez znajomości polskiej historii można tylko częściowo zrozumieć historię Niemiec oraz na odwrót – nie znając historii Niemiec, nie zrozumiemy do końca historii Polski. "Nasze historie są tak mocno ze sobą związane, że nie znając ich obu ma się niepełną wiedzę o sobie samym" - powiedział niemiecki badacz.
Na "Polsko-niemieckie miejsca pamięci / Deutsch-Polnische Erinnerungsorte" będą składać się trzy tomy bazujące na badaniach empirycznych (w tym tom pt. "Paralele") i jeden tom metodologiczny. W języku niemieckim ukazuje się jeszcze tom piąty zawierający wybór publikowanych wcześniej tekstów polskich autorów. Równolegle z polskim wydaniem publikacji "Paralele" ukazuje się jego edycja niemiecka. W 2012 r. w obydwu krajach opublikowane zostaną pozostałe trzy tomy.
Dyskusję i spotkanie promocyjne książki zorganizowali Instytut Historyczny UW, Muzeum Historii Polski, Wydawnictwo Naukowe Scholar oraz Polska Akademia Nauk Centrum Badań Historycznych w Berlinie. (PAP)
nno/ ls/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17