Łukaszenka przeciwko rozmawianiu z Białorusią językiem szantażu

„Leżąc w centrum Europy, nasz kraj prowadzi wielowektorową politykę i jest otwarty na dialog zarówno z Zachodem, jak i Wschodem. Nie należy jednak brać dobrej woli za słabość i rozmawiać z Białorusią z pozycji szantażu i gróźb” – oznajmił Łukaszenka.



Jak podkreślił, Białoruś umacnia swoje siły zbrojne i wraz z Rosją stoi na straży granic Związku Białorusi i Rosji.



„Zdajemy sobie sprawę, że charakter wojny zmienił się i wciąż się zmienia. Agresor coraz częściej dąży do rozbicia kraju od wewnątrz, postawienia go w sytuacji podległości, siania chaosu z wykorzystaniem informatycznych technologii wojennych i sieciowych rewolucji, sankcji gospodarczych czy politycznej działalności miejscowych piątych kolumn” – oznajmił prezydent.



Wyraził przekonanie, że we współczesnych warunkach obrona ojczyzny musi mieć charakter ogólnonarodowy, a jej podstawą powinien być patriotyzm i gotowość każdego obywatela do bronienia interesów kraju.



„Popatrzcie na Amerykanów: to Związek Radziecki do kwadratu. Oni są po prostu przesiąknięci patriotyzmem. Prowadzą wojny najeźdźcze, ale uważają, że mają rację. Wbili im w mózgi ten patriotyzm i dumę z USA. A my dlaczego nie mamy dziś prawa mówić o patriotyzmie i być patriotami?” – zapytał.



Jak podkreślił, są rzeczy, których nie wolno się wyrzec. „To niepodległość, godność i stabilność kraju oraz dobrobyt narodu” – oznajmił.



„Opowiadamy się za zapewnieniem narodom prawa do wolnego wyboru drogi rozwoju, nie zaś za narzucaniem +nowego porządku demokratycznego+. Już to przechodziliśmy 70 lat temu” – dodał.



Według podanych w środę oficjalnych danych, na Białorusi mieszka prawie 930 tys. osób, które przeżyły II wojnę światową.



Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a