Udomowienie ryżu przykładem wczesnego piractwa intelektualnego

Dwie odmiany ryżu, północna Oryza sativa japonica i południowa Oryza sativa indica, zostały udomowione niezależnie od siebie.



Od wielu lat trwa w nauce spór o to, czy ryż został udomowiony tylko raz, czy może niezależnie w dwóch miejscach Azji. Niedawno opublikowano badania, z których wynika, że odmiana indyjska i japońska mają wspólne pochodzenie, ponieważ bliższe są sobie nawzajem niż jakiejkolwiek dzikiej odmianie ryżu z Chin czy Indii.



Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców amerykańskich i chińskich, do pewnego stopnia godzą te dwie teorie. Wynika z nich, że obie odmiany zostały udomowione częściowo niezależnie w dwóch częściach Azji, ale obie posiadają wzajemne zapożyczenia.



Dzięki zastosowaniu najnowszych metod sekwencjonowania genomu, badacze analizowali pokrewieństwo dwóch odmian na podstawie ok. 50 tys. genów. W przeważającej większości odmiany indyjska i japońska nie wykazywały większego pokrewieństwa w stosunku do siebie nawzajem niż w stosunku do dzikich odmian ryżu. Wspierało to teorię o niezależnym udomowieniu.



Okazało się jednak, że na tym obszarze genomu, na którym odcisnęła piętno sztuczna selekcja, obie odmiany wykazują duże podobieństwo.



Zdaniem naukowców, w świetle najnowszych badań należy zrewidować dotychczasową koncepcję udomowienia ryżu. Pierwsi rolnicy z południa i północy zasadniczo uprawiali ryż niezależnie, ale prawdopodobnie prowadzili też rodzaj "piractwa intelektualnego", wykorzystując osiągnięcia "drugiego obozu".(PAP)



krx/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17