Uczniowie spotkali się z uczestnikami strajków sprzed 30 lat

Podczas spotkania młodzi ludzie mogli dowiedzieć się jakie były okoliczności wprowadzenia stanu wojennego i jak przebiegały protesty w zakładach ówczesnego woj. katowickiego. Konferencja była jednym z punktów rozpoczynających się na Śląsku obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.



Andrzej Sznajder, kierownik Referatu Edukacji Historycznej w katowickim oddziale IPN powiedział, że celem konferencji było przybliżenie uczniom prawnych aspektów wprowadzenia stanu wojennego - czym był dekret o stanie wojennym, Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego i internowania.



„W szczególności chcemy przedstawić, na czym polegał opór społeczeństwa przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, z czego wynikał, na czym polegał. Chcemy opowiedzieć o różnych formach i skali oporu” - powiedział Sznajder tuż przed rozpoczęciem Lekcji.



Podkreślił, że dla uczniów szczególną wartością jest możliwość spotkania z naocznymi świadkami i bohaterami tamtych wydarzeń. Do gmachu Sejmu Śląskiego przyszli m.in. lider strajku w Hucie Katowice Andrzej Rozpłochowski i Krzysztof Pluszczyk ze Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK Wujek.



„To spotkanie z uczestnikami, ze świadkami ma szczególny walor. Nie ma specjalnie do tego okazji gdzie indziej i w innych sytuacjach. Nie ma też specjalnie do tego okazji w normalnej edukacji historycznej w szkole” - powiedział Sznajder.



Zauważył, że także przekaz rodzinny pozostawia wiele do życzenia i ogranicza się często do opowiedzenia dzieciom, że w dniu wprowadzenia stanu wojennego nie było Teleranka i że wszystko w tamtym czasie było na kartki.



„To wielkie zaniechanie minionego czasu - już ponad 20 lat historii III RP - że rosną nam młode pokolenia, które nie znają najnowszej historii Polski, zwłaszcza tak tragicznej karty jaką było wprowadzenie stanu wojennego w Polsce” - ocenił Andrzej Rozpłochowski. Jego zdaniem, trzeba przekonać młodych ludzi, że ich przyszłość zależy od znajomości przeszłości. Przekonywał, że wiele zależy do formy przekazu.



Pytany o badania opinii publicznej, z których wynika, że połowa Polaków popiera wprowadzenie stan u wojennego, Rozpłochowski ocenił, że jest to efekt niewiedzy.



„Gdyby tzw. przeciętny Polak mógł poznać prawdziwe dokumenty na temat stanu wojennego - czy rzeczywiście gen. Jaruzelski wybrał mniejsze zło broniąc rzekomo kraju przed inwazja sowiecką - wiedziałby, że to nieprawda, mistyfikacja” - powiedział Rozpłochowski. (PAP)



kon/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a