Uczniowie „plastyka” z Kielc odnowili groby w Adampolu

Jak poinformowała PAP we wtorek dyrektor kieleckich szkół sztuk plastycznych Maria Kowalczyk, na adampolskiej nekropolii pracowało przez dwa tygodnie dwóch uczniów i dwóch nauczycieli, którzy wykonali prace z zakresu rzeźby i technik graficznych. Koszty renowacji miejsc pochówku dawnych polskich emigrantów w Turcji sfinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.



„Renowacja grobów polskich na obczyźnie to dla uczniów cenne doświadczenie; nie tylko ze względu na możliwość doskonalenia przez nich umiejętności warsztatowych, ale przede wszystkim z uwagi na bezpośrednie uczestnictwo w ochronie dziedzictwa narodowego i kulturowego, w miejscach gdzie pamięć o przodkach może być zagrożona” - powiedziała dyrektorka „plastyka” z Kielc.



Według niej, największym wyzwaniem dla szkolnej ekipy konserwatorów był piękny, marmurowy nagrobek Ludwiki ze Śniadeckich Sadyk, żony Michała Czajkowskiego (Sadyka Paszy) - założyciela Adampola.



Polonezköy to polska wioska na obrzeżach Stambułu założona w połowie XIX wieku dla polskich emigrantów. Do około 1960 roku była typową osadą rolniczą, później przekształciła się w turystyczną. Tylko jej najstarsi mieszkańcy znają jeszcze język przodków. Pomimo, że osoby pochodzenia polskiego stanowią w Polonezköy już mniejszość (ok. 1/3), na wójta wybiera się tam tradycyjnie Polaka.



Potomkowie powstańców listopadowych i styczniowych oraz uczestników wojny krymskiej - świadomi swojej odrębności kulturowej - zachowują jednak nadal polską tożsamość. Dzięki ich gościnności, nauczyciele i uczniowie kieleckiego „plastyka” czuli się w Adampolu jak w domu – zaznaczyła Kowalczyk.



W poprzednich latach nauczyciele i uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach odrestaurowali kilkadziesiąt grobów na cmentarzu w Montmorency pod Paryżem (m.in. nagrobek malarza Józefa Szermentowskiego – patrona szkół) i kilkadziesiąt na cmentarzu bernardyńskim w Wilnie.(PAP)



mch/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a