10 tys. idących w Marszu Żywych upamiętni ocalonych i ich wyzwolicieli

Organizatorzy zapowiedzieli, że w tym roku po raz pierwszy, wspólnie z ocalonymi oraz młodzieżą, w marszu udział wezmą amerykańscy weterani II wojny światowej, którzy wyzwalali niemieckie obozy koncentracyjne, m.in. Dachau i Mauthausen.



"Gdy ocalonych i ich wyzwolicieli zabraknie wśród nas, ci, którzy negują holokaust, będą jeszcze śmielej propagować kłamstwa przepojone nienawiścią. Wyzwoliciele są świadkami jak najbardziej odpowiednimi i wiarygodnymi. Kiedy nasi uczniowie ich słuchają, sami stają się świadkami i są znakomicie przygotowani, by przekazać wiedzę przyszłym pokoleniom" – podkreślił Shmuel Rosenman.



Organizatorzy marszu przypomnieli, że obecnie w Stanach Zjednoczonych żyje około 46 tys. Żydów, którzy podczas wojny w Europie przeżyli zagładę. Każdego roku umiera około 10-15 procent z nich, a także część ich wyzwolicieli. Dlatego – jak twierdzą organizatorzy Marszu Żywych - sprawą niezwykłej wagi jest, by zapisywać ich wspomnienia.



Marsze odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Hashoah), którego data jest ruchoma, ustalana na podstawie kalendarza żydowskiego. Jom Hashoah przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan.



Tegoroczny Marsz Żywych odbędzie się po raz 21. Uroczystość organizowana jest od 1988 roku. W pierwszym marszu uczestniczyło ok. 1,5 tys. Żydów. Począwszy od roku 1996 odbywają się one corocznie. Największy dotąd marsz odbył się w 2005 roku, gdy przypadała 60. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Uczestniczyło w nim ok. 20 tys. osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów.



Niemiecki obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. Dwa lata później uruchomiony został Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem masowej zagłady Żydów. Auschwitz III stanowiła sieć podobozów. Niemcy zgładzili w obozie ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów. (PAP)



szf/ hes/ mag/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a