„Twórzmy razem historię Wrocławia” - pamiątki związane z komunikacją miejską

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Muzeum Miejskie Wrocławia oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy MPK Janusz Krzeszowski.



Według organizatorów akcji „Twórzmy razem historię Wrocławia”, pamiątki i wspomnienia związane z komunikacją miejską to ważny element historii stolicy Dolnego Śląska. Szczególnie podkreśla się rolę jaką odegrały zajezdnie MPK w najnowszych dziejach Polski. Chodzi m.in. o zajezdnię przy ul. Grabiszyńskiej, która jest miejscem szczególnym dla dolnośląskiej Solidarności. Tam 26 sierpnia 1980 r. został powołany Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS).



„Nie możemy dopuścić, aby ta część dziejów Wrocławia poszła w niepamięć" – podkreśla Tomasz Sielicki, badacz historii wrocławskiej komunikacji.



Muzeum Miejskie poszukuje różnego rodzaju pamiątek związanych z komunikacją miejską. Może to być stary bilet, mundur motorniczego czy starte fotografie przedstawiające wrocławskie tramwaje i autobusy. Wrocławskie MPK na wystawę przekaże m.in. mundury byłej orkiestry, która działała przed laty przy firmie.



W ramach przedsięwzięcia w autobusach i tramwajach w przyszłym tygodniu pojawią się plakaty zachęcające wrocławian do dzielenia się pamiątkami i wspomnieniami. Finałem akcji będzie wystawa w Muzeum Miejskim poświęcona komunikacji miejskiej i jej historii w dziejach miasta. Ekspozycja zostanie otwarta w przyszłym roku. (PAP)



pdo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a