Tusk: w dwa tygodnie decyzja rządu ws. muzeum Piłsudskiego

"Sulejówek stał się bardzo głębokim i wieloznacznym symbolem polskiej polityki, przede wszystkim polskiej niepodległości i najbardziej dobitną pamiątką po marszałku Józefie Piłsudskim" - powiedział premier, który przed spotkaniem z dziennikarzami zwiedził powstające muzeum oraz spotkał się z rodziną marszałka, m.in. z córką Piłsudskiego Jadwigą Piłsudską-Jaraczewską.



Muzeum Józefa Piłsudskiego jest w trakcie powstawania. Mieści się w willi Milusin w Sulejówku, w której marszałek mieszkał w latach 20..



W listopadzie 2008 r. - w związku z 90. rocznicą odzyskania niepodległości - minister kultury Bogdan Zdrojewski, w obecności m.in. Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej oraz byłego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, podpisał akt powołania muzeum.



Premier zapewniał, że mimo opóźnień związanych z problemami budżetowymi, rząd wesprze budowę muzeum. "Trochę nam to czasu musiało zabrać ze względu na konieczne oszczędności, ale dzisiaj możemy powiedzieć, że po tym przesunięciu czasowym jesteśmy o krok od finału. To oznacza, że najpóźniej w ciągu dwóch tygodni Rada Ministrów przyjmie program (w sprawie wieloletniego programu rządowego finansującego budowę muzeum - PAP)" - powiedział Tusk.



Premier zaznaczył, że polska duma narodowa bezwzględnie wymaga, aby muzeum powstało i stało się jednym z najważniejszych miejsc, które pozwolą na edukację młodych ludzi.



Podczas konferencji premier otrzymał dar od córki marszałka z jej dedykacją - książkę "Moje pierwsze boje" Józefa Piłsudskiego. Jak zaznaczył Tusk, będzie ona dla niego dopingiem we wspieraniu budowy muzeum.



"Będziemy dążyć do tego, żeby Muzeum Józefa Piłsudskiego zostało otwarte w 2016 r." - powiedział PAP wnuk marszałka Piłsudskiego, Krzysztof Józef Jaraczewski, który pełni funkcję dyrektora muzeum. Wyraził także wdzięczność za decyzję premiera o kontynuacji budowy placówki. "To dla nas jest wielkie wydarzenie, ponieważ pracujemy nad tym już 21 lat" - podkreślił Jaraczewski. Dodał, że willa marszałka jak i całe muzeum będzie miejscem spokojnym i przyjaznym, gdzie każdy będzie mógł poznawać historię Polski.



W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin oraz remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando - tzw. Drewniaka, a także willi Bzów. Integralną częścią muzeum, poza budynkami, ma być oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych, z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka.



Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.



Na początku sierpnia Jaraczewski zaapelował do rządu o pilne decyzje ws. budowy muzeum.



W odpowiedzi resort kultury poinformował, że projekt takiego programu powstał i przewidywał realizację muzeum w okresie czterech lat za 169 mln zł, jednak "z uwagi na zakwestionowanie przez ministra finansów wyżej wymienionych wydatków budżetowych, prace nad dokumentem zostały zawieszone". Dlatego minister kultury i dziedzictwa narodowego zaproponował "szereg nowych rozwiązań".



"Wśród nich są między innymi: powrót do pierwotnie ustalonej kwoty programu (117,5 mln zł), skupienie się w roku 2012 na renowacji zabytkowych obiektów Muzeum, na co rząd już zabezpieczył w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. kwotę 10 mln zł oraz przyjęcie określonej sekwencji działań: renowacja istniejących budynków - konkurs na projekt architektoniczny - budowa Muzeum - budowa ekspozycji stałej - wyposażenie nowego budynku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził przekonanie, że uda mu się poprawić dokument z uwzględnieniem wyżej przedstawionych zmian i skierować go do ponownej akceptacji poszczególnych ministrów" - napisano w komunikacie ministerstwa.



Zgodnie z umową, Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego, od czasu gdy w 2000 r. Fundacja odzyskała dworek od państwa.



Willa Milusin została wybudowana jako dar od podkomendnych marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r.(PAP)



nno/ wkt/ agz/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a