Trzydniowe obchody wybuchu II wojny światowej w Gdańsku
Koordynatorem projektu jest dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański oraz jego Fundacja "Pro Historia". Patronem przedsięwzięcia, będącego częścią większego projektu pt. "Wielki Teatr Historii", jest minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Jak zapowiedział Wołoszański w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańsku, w rekonstrukcji obrony Westerplatte weźmie udział ok. 150 członków różnych grup rekonstrukcyjnych. Użytych zostanie też ok. 20 różnego typu pojazdów, w tym pojazdów niemieckich, oraz m.in. armaty przeciwpancerne. Widowisko rozpocznie się ok. godz. 4:20 na Westerplatte.
Wołoszański wyjaśnił, że rekonstrukcja będzie odbywać się w kilku punktach dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, m.in. na terenie koszar oraz przy wartowni, a jednym z jej elementów będzie zniszczenie cysterny. Przebieg widowiska zostanie nagrany, a materiał będzie użyty m.in. do prezentacji na terenie - działającego przez trzy dni miasteczka historycznego.
Jak poinformował Wołoszański, miasteczko powstanie na terenie gdańskiego Placu Zebrań Ludowych mieszczącego się w ścisłym centrum miasta. Będzie ono działało między 1 a 3 września. Na placu odtworzony zostanie obóz żołnierski oraz szpital polowy z 1939 roku. Zaplanowane są także rekonstrukcje historyczne i pokazy wojskowego wyposażenia: historycznego oraz współczesnego.
Goście miasteczka będą mogli wziąć też udział w lekcjach historii prowadzonych przez znawców tematu oraz - dzięki telebimowi ustawionemu na placu, obejrzeć filmy poświęcone wydarzeniom związanym z wybuchem II wojny światowej. Wśród filmów znajdą się zarówno obrazy dokumentalne, jak i fabularne, a także materiały nakręcone podczas rekonstrukcji na Westerplatte.
Współfinansowane przez samorząd gdańskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej zamknie koncert, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych. Nie wiadomo jeszcze, kto na min wystąpi ani czy będzie on miał miejsce 3 czy też 4 września. Jak wyjaśnili przedstawiciele gdańskiego magistratu, organizację koncertu powierzono Hirkowi Wronie.
Projekt "Wielki Teatr Historii", którego częścią będą gdańskie trzydniowe obchody 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zakłada organizację podobnych imprez w kilku innych miastach w Polsce.
W ostatnich dniach czerwca w Wieluniu będzie miała miejsce rekonstrukcja tragicznego bombardowania tego miasta 1 września 1939 r. W połowie września w Sochaczewie planowane jest z kolei odtworzenie największej bitwy września 1939 r. - bitwy nad Bzurą.
W projekcie "Wielkiego Teatru Historii" znalazły się także inscenizacja oblężenia twierdzy w Malborku po bitwie pod Grunwaldem oraz rekonstrukcja bitwy pod Kłuszynem, gdzie 4 lipca 1610 r. starły się polskie i rosyjskie wojska.
Przedsięwzięcia będą współfinansowane ze środków MKiDN. (PAP)
aks/ abe/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17