Trójmiasto: wystawy związane z rocznicami Sierpnia’80 i pierwszego zjazdu „S”

Pierwsza z wystaw, przygotowana przez pion edukacyjno-naukowy gdańskiego oddziału IPN we współpracy z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”, będzie prezentowana w położonej nieopodal Pomnika Poległych Stoczniowców historycznej Sali BHP.



Jak poinformował PAP rzecznik prasowy gdańskiego oddziału IPN, Jan Daniluk na ekspozycję tę, noszącą tytuł „I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ +Solidarność+. Zjazd Nadziei na Samorządną Rzeczpospolitą” złoży się trzydzieści plansz.



„Zaprezentujemy na nich pochodzące ze zbiorów Archiwum Komisji Krajowej NSZZ +Solidarność+ oraz archiwum IPN w Warszawie dokumenty, plakaty i ilustracje, zdjęcia autorstwa fotografów dokumentujących dzieje NSZZ +Solidarność+ oraz rysunki zaczerpnięte z komiksu +Solidarność – pierwsze 500 dni+” – poinformował Daniluk.



Tło dźwiękowe wystawz stanowić będą oryginalne nagrania ze Zjazdu.



Ekspozycja będzie prezentowana od 1 września do 7 października. Będzie można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godz. 10.00-18.00. Po Gdańsku wystawa będzie prezentowana w innych miastach.



Dwie wystawy zostaną otwarte w środę, na kładce nad peronem SKM Gdynia-Stocznia, gdzie 17 grudnia 1970 r. strzelano do robotników udających się do pracy w gdyńskiej stoczni. Jedna z wystaw będzie poświęcona właśnie masakrze z 1970 roku, a druga – nosząca tytuł „Solidarna Gdynia 1980” będzie obrazowła udział, wysiłek i ofiary gdynian na drodze do niepodległości Polski.



Na ekspozycje złożą się m.in. zdjęcia, wycinki z gazet z tamtego czasu czy skany dokumentów.



Obie wystawy na kładce będą prezentowane stale. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna, której pomogli pracownicy gdańskiego oddziału IPN. (PAP)



aks/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a
Loading...