Toruń uczci 15 rocznicę wpisania na listę UNESCO

"Grudniowe obchody 15-lecia wpisania Torunia na listę UNESCO, zaplanowane na 4 grudnia, będą miały unikalną formę. We wtorkowy wieczór zabierzemy torunian w artystyczną podróż przez różnorodne gatunki muzyczne" - zapowiedziała w środę Agnieszka Marecka z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.



Mieszkańcy miasta i turyści zgromadzeni na Rynku Staromiejskim będą mogli podziwiać iluminacje zabytkowych toruńskich budynków a na balkonach kamienic zabrzmią utwory artystów reprezentujących różnorodne muzyczne style.



"Podczas wydarzenia wystąpi m.in. Adam Strug - śpiewak, poeta, kompozytor, pomysłodawca zespołu śpiewaczego +Monodia Polska+ praktykującego pieśni polskie przekazywane w tradycji ustnej. Z balkonu nad jedną z restauracji zabrzmią rockowe dźwięki zespołu Strusie 4, z którym wystąpi Rafał +Zwierzak+ Zieliński, a na tle oświetlonego +Dworu Artusa+ zaśpiewają artyści operowi: sopranistka Agnieszka Olszewska oraz tenor Wiesław Raczkowski, którym akompaniować będzie Wojciech Sarba" - dodała Marecka.



Sygnał do rozpoczęcia muzycznych występów dadzą bębniarze z zespołu L'ombelico del Mondo. "L'ombelico del Mondo to zespół doskonale znany toruńskiej publiczności, artyści występują w najróżniejszych przestrzeniach - od Rynku Głównego w Krakowie po Salę Kongresową w Warszawie" - zaznaczyła Marecka.



Zespół Staromiejski Torunia (Stare Miasto, Nowe Miasto, Zamek Krzyżacki) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO 6 grudnia 1997 roku. Figuruje na niej jako jedno z trzynastu polskich miejsc, obok takich zabytków, jak np. Stare Miasto w Krakowie, zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, Stare Miasto w Warszawie czy Zamek Krzyżacki w Malborku.



Kryteria, na podstawie których możliwe jest określenie "uniwersalnych wartości proponowanych zabytków", a w konsekwencji ich zaliczenie do Światowego Dziedzictwa wyznacza Konwencja Paryska z 1972 roku. W przypadku Torunia najważniejsze były dwa kryteria: "wpływ obiektów na dalszy rozwój architektury" oraz fakt, że wpisane na listę UNESCO obiekty "stanowią wybitne dzieła ilustrujące okres historyczny". (PAP)



olz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a