Toruń: spotkanie promotorów turystyki podziemnej

Ta forma turystyki jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce.



"Turystyka podziemna to nowy, kształtujący się wciąż i bardzo dynamiczny trend, dający turystom możliwość poznania jednego z największych skansenów obiektów podziemnych w Europie, jakim jest nasz kraj. Na wzrastającą popularność podziemi wskazują choćby statystyki ruchu turystycznego kopalni soli w Wieliczce, tłumy odwiedzające Międzyrzecki Rejon Umocniony i kolejki ustawiające się przed wejściem do muzeum mieszczącego się w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie" - powiedział PAP Paweł Bukowski, przewodnik po Toruniu, specjalizujący się w oprowadzaniu po tutejszych zabytkach techniki i architektury militarnej.



Od kilku lat, tym bardzo znanym w kraju atrakcjom, przybywa coraz liczniejsza konkurencja. Prywatne skanseny kopalniane, podziemia umocnień militarnych czy zasypane niegdyś podziemia miast stają się atrakcjami w wielu rejonach kraju.



Za najważniejsze wydarzenie minionej dekady w Krakowie internauci uznali otwarcie muzeum w podziemiach Rynku Głównego. W sondzie przeprowadzonej na stronie internetowej magistratu wzięło udział ponad 6,5 tys. osób. Mniej znany w kraju Fort Gerharda w Świnoujściu odwiedza już rocznie 200 tys. osób - tłum, którego pozazdrościć może niejedno "normalne" muzeum.



"Warto zwrócić uwagę, że tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, był relacjonowany z 320 m pod powierzchnią ziemi - kopalni Guido w Zabrzu. Polska posiada ogromne naturalne i antropogeniczne dziedzictwo obiektów podziemnych, dlatego myśląc o rozwoju turystyki w naszym kraju nie można pominąć tak istotnego aspektu" - dodał Bukowski.



Przykładem rozwoju podziemnych atrakcji jest m.in. region kujawsko-pomorski, goszczący uczestników forum. W samym Toruniu można na Starym Mieście zejść do podziemi, by zobaczyć usytuowany poniżej obecnej ulicy zabytkowy most Pauliński, a na obrzeżach miasta zwiedzić podziemia dawnej twierdzy Toruń w kompleksie Fort IV.



W pobliżu sąsiedniej Bydgoszczy otwarto w ubiegłym roku jedną z najmłodszych atrakcji podziemnych regionu - Kompleks Krąpiewo. Prywatny przedsiębiorca udostępnił do zwiedzania, odkupione od wojska, tajne centrum dowodzenia wybudowane w latach 80. ubiegłego stulecia. Na terenie wokół budowli odbywają się pokazy zabytkowych pojazdów militarnych, m.in. z kolekcji Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy.



Dzięki funduszom unijnym, w samej Bydgoszczy powstaje muzeum na terenie zabudowań dawnej fabryki zbrojeniowej z okresu II wojny światowej - DAG Bromberg. Za kilka miesięcy będzie przebiegała tu trasa turystyczna, w znacznej części podziemna, wiodąca poprzez fabryczne bunkry ukryte w niedostępnym po wojnie lesie.



"Do Torunia zjechały osoby na co dzień zawiadujące obiektami podziemnymi z całego kraju, prawie stu właścicieli jaskiń, kopalń i obiektów pomilitarnych. W programie, oprócz części wykładowej, przewidziano także wycieczki prezentujące Toruń, ze wstępem do podziemi Mostu Paulińskiego oraz wyjazd do Bydgoszczy i Krąpiewa" - zaznaczył Paweł Bukowski.



Uczestnicy forum wymienią się nie tylko doświadczeniami w zakresie tworzenia i promocji podziemnych atrakcji turystycznych. Wśród debat i wykładów znaczą część stanowią spotkania dotyczące ochrony samych budowli, jak i związanego z nimi środowiska naturalnego, m.in. prawnie chronionych nietoperzy.



"Z powodu ich obecności część podziemi w toruńskim Forcie IV po prostu wyłączyliśmy z użytku. Tematem do dyskusji jest także problem samej popularności podziemi - jak je mądrze eksploatować, aby zachowały swe walory w możliwe nienaruszonym stanie" - dodał Bukowski.



Olgierd Żyromski (PAP)



olz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17