Toruń: 13 sierpnia odsłonięcie pomnika gen. Józefa Hallera

Pomnik wykonany według projektu rzeźbiarza Andrzeja Borcza z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika stanie u zbiegu ul. Piastowskiej i placu Św. Katarzyny. Uroczystość odsłonięcia monumentu zaplanowano na 13 sierpnia, w 139. rocznicę urodzin generała.



Rzeźba będzie przestawiać gen. Hallera w mundurze, w rozpiętym płaszczu, stojącego w rozkroku, z pochyloną głową i wspierającego się laską. Zostanie umieszczona na cokole, na którym będą widnieć napisy: "Generał Józef Haller 1873 – 1960" oraz "Dowódcy Frontu Pomorskiego wyzwolicielowi Torunia w styczniu 1920 Roku Honorowemu Obywatelowi Naszego Miasta Mieszkańcy Torunia 13 VII 2012".



Decyzję o wzniesieniu pomnika podjęli toruńscy radni. Wykonawcę monumentu wybrano w zeszłym roku. Artystów komitetowi organizacyjnemu budowy pomnika rekomendował zespół ekspertów ze związków i stowarzyszeń twórczych, toruńskiego uniwersytetu, urzędu miasta. Zwycięski projekt wybrano spośród czterech prac.



Postać gen. Hallera w dziejach Torunia wiąże się z odzyskaniem niepodległości po latach zaborów. Dowodzone przez niego wojska Frontu Pomorskiego wkroczyły do miasta 18 stycznia 1920 r. Generał w pierwszą rocznicę tych wydarzeń otrzymał tytuł honorowego obywatela Toruniu.



Na pamiątkę wejścia do Torunia polskich wojsk, co roku, na toruńskiej starówce odbywają się uroczystości patriotyczne. Pochód, w którym kroczą przedstawiciele władz, mieszkańcy i żołnierze, wyrusza z placu przy dworcu kolejowym Toruń Miasto, na który dotarły wojska gen. Hallera. (PAP)



rau/ ura/




Dyskusja na dany temat:


  • seth napisał:

    Boot; [quote:f9919518c4] "Dowódcy Frontu Pomorskiego wyzwolicielowi Torunia w styczniu 1920 Roku Honorowemu Obywatelowi Naszego Miasta Mieszkańcy Torunia 13 VII 2012". [/quote:f9919518c4] Wypadałoby teraz, aby w Bydgoszczy stanął pomnik gen. Dowbor- Muśnickiego :wink:



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a