Tankietka z kampanii wrześniowej trafiła do poznańskiego muzeum

To jeden z nielicznych tego typu pojazdów w polskich zbiorach. Choć jest w bardzo złym stanie, kustosz muzeum zapowiada, że zostanie zrekonstruowany. Tankietka została wyprodukowana w listopadzie 1935 r.


„Pojazd najpierw był w naszej armii, bronił kraju w 1939 roku. Potem TKS przejęli Niemcy i zrobili z niego ciągnik artyleryjski, w Norwegii ciągnął niemieckie armaty. Po zakończeniu działań wojennych Norwedzy wykorzystywali go jako ciągnik rolniczy” – powiedział we wtorek PAP kustosz muzeum mjr Tomasz Ogrodniczuk.


Sprowadzony do Polski układ jezdny tankietki jest w bardzo złym stanie. „Mamy niekompletną wannę pojazdu z kompletną, ale strasznie zniszczoną prawą stroną układu jezdnego i zdekompletowaną lewą stroną. Mamy podstawę pod silnik, resztki blach i pozostałości po norweskich samoróbkach” – powiedział.


„Gdyby to było gdzieś utopione, to na pewno byłoby o wiele lepiej zachowane. Płyty pancerne boczne są popękane, z elementów schodzą całe połacie metalu. Norweski klimat nie jest sprzyjający dla tego typu pojazdów” – dodał.


Ogrodniczuk przyznał, że tankietkę wyróżnia zachowana oryginalna tabliczka znamionowa. ”To druga na świecie tabliczka, która się zachowała na tego typu pojazdach” – powiedział.


Współpracujący z poznańskim muzeum przedsiębiorca Artur Zys, który uczestniczył w odtworzeniu innych obiektów muzeum, m.in. czołgu Sherman Firefly przyznał, że nie jest wykluczone, iż zrujnowany pojazd uda się przywrócić do życia i będzie on jeździł.


Tankietka trafiła do Polski dzięki współpracy Ambasady RP w Oslo, Norweskiego Muzeum Sił Zbrojnych i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. (PAP)


rpo/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a