Tablica upamiętniająca działacza KPP zniknie z centrum Torunia

Projekt uchwały został zgłoszony do porządku obrad w czasie sesji. Za usunięciem tablicy głosowali wszyscy obecni radni PiS i PO oraz część radnych Czasu Gospodarzy, a przeciwny był najmniejszy klub SLD.



W uzasadnieniu uchwały napisano, że Nowicki "był radykalnym działaczem politycznym powiązanym z Komunistyczną Partią Polski". "Za cel tej partii obrano rewolucję socjalną, która wiązała się z likwidacją państwa polskiego i wcieleniem jego terenów do Związku Radzieckiego jako republiki sowieckiej. Działalność KPP została w II Rzeczypospolitej uznana za antypaństwową i nielegalną. Obecnie, w demokratycznym państwie prawa, nazwy totalitarnej i antynarodowej KPP nie powinny być eksponowane" - głosi uzasadnienie uchwały.



Postanowiono przenieść tablicę na cmentarz komunalny, gdzie znajduje się grób Nowickiego. Radni wskazali, że podobnie postąpiono w Toruniu w 1997 r., przenosząc na cmentarz pomnik żołnierzy radzieckich.



Pierwotnie radni chcieli, aby tablica Nowickiego została przeniesiona do końca kwietnia, ale ostatecznie zdecydowano operację przeprowadzić do końca czerwca.



Julian Nowicki był członkiem KPP, szefem Klasowych Związków Zawodowych w Toruniu. Zginął 8 czerwca 1936 r. podczas nielegalnej manifestacji z udziałem około trzech tysięcy osób. Jak wynika z ustaleń z okresu PRL, trafiła go policyjna kula.



W 1956 r., w 20. rocznicę śmierci, w miejscu gdzie zginął umieszczono tablicę z napisem: "członek Komunistycznej Partii Polskiej Julian Nowicki padł w walce o sprawę klasy robotniczej w Toruniu".



Sprawa tablicy od lat budziła kontrowersje wśród torunian. Przeciwny usunięciu tablicy był SLD, który co roku przy tablicy organizował obchody pierwszomajowe. (PAP)



rau/ mok/ jra/




Dyskusja na dany temat:


  • Anonymous napisał:

    [quote:926ca7c63d]W uzasadnieniu uchwały napisano, że Nowicki "był radykalnym działaczem politycznym powiązanym z Komunistyczną Partią Polski". "Za cel tej partii obrano rewolucję socjalną, która wiązała się z likwidacją państwa polskiego i wcieleniem jego terenów do Związku Radzieckiego jako republiki sowieckiej. Działalność KPP została w II Rzeczypospolitej uznana za antypaństwową i nielegalną. Obecnie, w demokratycznym państwie prawa, nazwy totalitarnej i antynarodowej KPP nie powinny być eksponowane" - głosi uzasadnienie uchwały. [/quote:926ca7c63d] I znów same bzdety - była to manifestacja związkowa - brak reakcji na wcześniejsze postulaty socjalne robotników. Z ideologią KPP nic nie miało to wspólnego, może poza związkowym szyldem. Ale celem demonstracji nie były postulaty polityczne. Zadziwiający sposób rozumowania - ot, byłem na Policji, odebrałem mandat za prędkość - czyli jestem powiązany z Policją, bo widziano mnie, jak wchodziłem do Komendy... W ciągu ostatnich 6 m-cy to już trzeci raz, niestety, fotoradary działają :cry: ... Ale - jestem chyba stałym współracownikiem - powiązanym ewidentnie - regularnie tam bywam, co średnio dwa miesiące :lol: Logiczne, prawda? [quote:926ca7c63d]Julian Nowicki był członkiem KPP, szefem Klasowych Związków Zawodowych w Toruniu. Zginął 8 czerwca 1936 r. podczas nielegalnej manifestacji z udziałem około trzech tysięcy osób. Jak wynika z ustaleń z okresu PRL, trafiła go policyjna kula. [/quote:926ca7c63d] Jak wynika z ustaleń zabity został podczas demonstracji przez przodownika policji państwowej, podobno prowokatora w szeregach związkowych. I co - czy IPN wszczyna śledztwo, aby napiętnować sprawców tego bestialskiego mordu na bezbronnym związkowcu, walczącym o słuszne prawa pracownicze - jak to związkowcy na całym świecie? Ustalić, kto strzelał, podać nazwisko do publicznej wiadomości, pokazać zdjęcia mordercy związkowca? Ciekawe, czemu nie :roll: ? Ot, znajomość historii, ot - państwo prawa... Pozdrawiam



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a