Szwecja: znaczki pocztowe poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie

W czwartek znaczki oficjalnie weszły do obiegu w obu krajach. Ich prezentacja w Polsce odbędzie się 25 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.



"To najpiękniejsze znaczki, jaki wyszły na świecie w obchodzonym właśnie roku Międzynarodowym Roku Chemii" - powiedziała podczas prezentacji szefowa działu znaczków w poczcie szwedzkiej Posten, Britt-Inger Hahne.



Na jednym znaczku o nominale 7,70 złotych widnieje postać Marii Skłodowskiej-Curie trzymającej dwie probówki, na drugim o nominale 3 złotych - grudka odkrytego przez noblistkę radu oraz medal z wizerunkiem Alfreda Nobla, który polska noblistka otrzymała w Sztokholmie 100 lat temu.



Szwedzka wersja znaczków ma jednakowy nominał 12 koron.



Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii pod wpływem promieniowania ultrafioletowego niektóre elementy widoczne na znaczkach świecą (m.in. grudka radu i jedna z probówek). Znaczki zostały wyprodukowane w Szwecji.



Za projekt graficzny polsko-szwedzkiej emisji odpowiadała Marzanna Dąbrowska, autorem rytu jest Piotr Naszarkowski, Polak mieszkający w Szwecji od końca lat 80., twórca wielu szwedzkich znaczków. "Zaczynałem swoją karierę w Polsce, pracując nad polskimi znaczkami, teraz jakby wróciłem do przeszłości" - powiedział PAP Naszarkowski. Jego praca będzie szczególnie widoczna w czarnodruku, czyli czarno-białej kolekcjonerskiej wersji.



Britt-Inger Hahne przypomniała, że Szwecja i Polska mają wspólną historię filatelistyczną nie tylko dzięki pracy Piotra Naszarkowskiego. Łączy je postać zmarłego w 2005 roku Czesława Słani, wybitnego polskiego projektanta znaczków i grawera. Od lat 50. pracował on w Szwecji, gdzie zaprojektował ponad 300 znaczków. Otrzymał on tytuł nadwornego grawera króla Szwecji, a jego dorobek odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa.



Podczas uroczystości w Muzeum Poczty w Sztokholmie m.in. twórcy znaczków, ambasador RP Adam Hałaciński oraz członek zarządu Poczty Polskiej Piotr Michalski otrzymali pamiątkowe bloczki z pierwszymi egzemplarzami znaczków.



Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)



zys/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a