Szwecja: obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Na placu Raoula Wallenberga w centrum Sztokholmu, gdzie znajduje się kompozycja rzeźb poświęconych bohaterowi, zapalono setki zniczy. Były przemówienia i oprawa muzyczna. W tym roku Szwecja obchodzi stulecie urodzin Wallenberga.



Szwecję reprezentował przewodniczący parlamentu Per Westerberg oraz następczyni tronu księżniczka Wiktoria z księciem Danielem.



W uroczystościach uczestniczyli m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan oraz wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, który wcześniej w szwedzkim parlamencie Riksdagu wziął udział w premierze filmu "Tam gdzie rosną porzeczki" w reżyserii Leo Kantora. To dokument ukazujący Holokaust i powojenne życie autora w Strzegomiu. Kantor po wydarzeniach marcowych zmuszony był wyjechać z Polski do Szwecji. W swoim ogrodzie pod Sztokholmem zasadził tytułowe strzegomskie porzeczki.



Film Leo Kantora ma zostać pokazany w marcu w TVP 2.



Wicemarszałek Wenderlich rozmawiał w piątek w Sztokholmie ze swoją odpowiedniczką w szwedzkim parlamencie, Susanne Eberstein z Partii Socjaldemokratycznej. W czwartek w ambasadzie RP uczestniczył w spotkaniu z Polonią.



Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony w listopadzie 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych; wybrano rocznicę wyzwolenia hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. To wydarzenie wspominano również w przemówieniach na placu Wallenberga w Sztokholmie.



Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)



zys/ ro/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a