Szwajcaria: koniec procesu rehabilitacji osób pomagających Żydom

Komisja ds. rehabilitacji prowadziła swe prace od roku 2004 i zrehabilitowała w tym czasie 137 osób, które pomogły Żydom.



"Wszyscy ci ludzie już nie żyją" - powiedział o zrehabilitowanych sekretarz komisji Alexandre Schneebeli. "W większości przypadków ich nazwiska zostały opublikowane. To bardzo ważne dla tych, których sprawa dotyczyła i ich bliskich" - powiedział sekretarz komisji działającej pod kontrolą szwajcarskiego parlamentu.



Dodał, że wiele przypadków nieznanych czy zapomnianych udało się wydobyć na światło dzienne w ciągu minionych ośmiu lat, że udało się "ujawnić ważną kartę w historii kraju napisaną przez ludzi wcześniej nieznanych".



Wśród zrehabilitowanych jest 59 Szwajcarów, 34 Francuzów, 24 Włochów, sześciu Niemców (w tym Alzatczycy), trzech Polaków, jeden Czech, Węgier, Hiszpan i sześciu bezpaństwowców.



Osoby te działały z pobudek humanitarnych, patriotycznych, a niekiedy też za pieniądze oferowane przez uciekinierów.



Według historyków kilkuset Szwajcarów utraciło pracę, zostało skazanych na karę grzywny lub więzienia za pomoc w ucieczce ofiarom nazizmu, w tym Żydom, lub za nielegalne ukrywanie uciekinierów. Ówcześni sędziowie uważali, że takie poczynania są sprzeczne z neutralnością Szwajcarii.



Po roku 1938 Szwajcaria stopniowo zamykała swoje granice w obawie przed zalewem uchodźców. Mimo to w latach II wojny światowej przyjęła około 300 tys. uciekinierów z okupowanych przez nazistów krajów Europy. Niemniej ponad 20 tys., głównie Żydów, wydaliła. Komisja historyków orzekła w roku 2001, że polityka Szwajcarii w latach nazizmu - od r. 1939 do 1945 - była "nadmiernie restrykcyjna".(PAP)



mmp/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17