Szczątki Stefana i Zofii Korbońskich zostaną sprowadzone do Polski
1 października zostaną pochowane w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
W sobotę 29 września ciała zostaną przetransportowane samolotem z Nowego Jorku do Warszawy. Jak poinformował PAP w czwartek rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk Zbigniew Kępa, w niedzielę 30 września o godz. 15 trumny ze szczątkami Korbońskich zostaną wystawione w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Kaplicy Lotników.
Ekshumacja szczątków obojga działaczy Polski Walczącej odbyła się w środę na cmentarzu polskim w Doylestown w stanie Pensylwania (Amerykańskiej Częstochowie), z udziałem rodziny. Ambasadę polską w Waszyngtonie i konsulat generalny w Nowym Jorku reprezentował konsul Piotr Janicki. Powiedział PAP, że szczątki zostaną pochowane w Polsce zgodnie z życzeniem Stefana Korbońskiego.
Rzecznik Ordynariatu Polowego WP poinformował też, że w poniedziałek 1 października o godz. 11 metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył pogrzebowej mszy św. koncelebrowanej w Katedrze Polowej w asyście biskupa diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera i biskupa polowego WP Józefa Guzdka.
Po mszy - jak poinformowała PAP Wspólnota Polska, główny organizator uroczystości żałobnych - trumny ze szczątkami Korbońskich mają zostać przewiezione ulicami stolicy w asyście wojska i Straży Miejskiej do Świątyni Opatrzności Bożej. Według organizatorów rozmowy w tej kwestii jeszcze trwają.
Kard. Nycz powiedział PAP, że na godz. 13.30 zaplanowana jest uroczystość złożenia trumien ze szczątkami Zofii i Stefana Korbońskich w krypcie w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Karol Kobyliński z Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie zapowiedział, że po uroczystościach żałobnych zostanie otwarta w Panteonie Wielkich Polaków wystawa "Stefan Korboński 1901-1989", przygotowana przez IPN.
Stefan Korboński, urodzony w 1901 roku polityk, prawnik, publicysta, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, był podczas okupacji szefem Walki Cywilnej, członkiem Komendy Głównej AK, a wreszcie ostatnim Delegatem Rządu Londyńskiego na Kraj.
Zofia Korbońska w czasie wojny była najbliższą współpracowniczką męża i jedną z organizatorek tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej, która z okupowanego kraju przekazywała do Londynu bieżące informacje, retransmitowane do Polski przez rozgłośnię "Świt".
Oboje zostali aresztowani przez NKWD w czerwcu 1945 r. Zwolniono ich z więzienia po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Stefan Korboński powrócił do praktyki adwokackiej i działalności w ruchu ludowym. W roku 1947, kiedy groziło mu ponowne aresztowanie ze strony komunistycznych władz, Korbońscy postanowili przedostać się za granicę. Ich decyzję przyspieszyła ucieczka Stanisława Mikołajczyka.
W listopadzie 1947 r. zamieszkali w Waszyngtonie. Stefan Korboński pełnił funkcje przewodniczącego Polskiej Rady Jedności w Stanach Zjednoczonych, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych (ACEN), kilkakrotnie był przewodniczącym ACEN. Zajmował się także działalnością publicystyczną; jest m.in. autorem książki "Polskie Państwo Podziemne". Zmarł w Waszyngtonie 23 kwietnia 1989 roku.
Urodzona w 1915 roku Zofia Korbońska zarówno w kraju, jak i na emigracji czynnie wspierała męża w działalności publicznej. W USA pracowała w "Głosie Ameryki" jako reporterka, redaktorka, spikerka, a także autorka własnych programów. Po śmierci męża założyła Fundację im. Stefana Korbońskiego, która zajęła się publikacją książek Korbońskiego. Zmarła 16 sierpnia 2010 roku w Waszyngtonie.(PAP)
ad/ skz/ awl/ mc/ hes/ ura/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17