Szczątki Konstantego Wolnego w drodze do kraju

Prochy polityka zidentyfikowano w poniedziałek w grobowcu jezuitów na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Marszałek był tam pochowany razem z innymi osobami.



„Wiemy, że transport prochów marszałka Konstantego Wolnego już wyruszył. Na miejscu spodziewamy się go wieczorem. Datę pogrzebu, w porozumieniu z rodziną, ustalono na 6 czerwca” – przekazała PAP Ksymena Zawada z biura prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.



Jak zaznaczyła, szczegóły i forma pogrzebu – w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach - jeszcze nie są znane. Sprawy te są na bieżąco omawiane z rodziną tak aby wszystko odbyło się zgodnie z jej wolą.



Sprowadzenie doczesnych szczątków pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego ze Lwowa to efekt wsparcia przez władze regionu woli rodziny w tej sprawie. Inicjatywa wpisała się w obchody trwającego w woj. śląskim Roku Konstantego Wolnego.



Przeprowadzona w poniedziałek identyfikacja prochów polityka we Lwowie była efektem prac archeologicznych zorganizowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Szczątki Wolnego zbadane zostały przez zespół doświadczonych archeologów i antropologów.



W roli obserwatorów prac archeologicznych do Lwowa pojechała delegacja z woj śląskiego. W jej skład weszli wicewojewoda Stanisław Dąbrowa, wnuk marszałka Konstantego Wolnego noszący to samo imię i nazwisko oraz dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców urzędu wojewódzkiego Magdalena Szewczuk-Szturc.



Zgodnie z uchwałą radnych woj. śląskiego 2012 r. jest poświęcony w tym regionie pamięci Konstantego Wolnego. W tym roku przypada 135. rocznica urodzin marszałka oraz 90. rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego, który był organem ustawodawczym autonomicznego w okresie międzywojennym województwa. Wolny przez trzy kadencje pełnił funkcję marszałka tego Sejmu.



Program Roku Konstantego Wolnego wypełniają m.in. konferencje i wystawy. Na 22 czerwca zaplanowano uroczystą sesję sejmiku poświęconą pamięci Wolnego, ale także obchodzonej w tym roku 90. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. Ma w niej wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.



Urodzony 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie Konstanty Wolny był pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił do 1935 r. Cieszył się wielkim autorytetem w zantagonizowanym wówczas Sejmie Śląskim, który był areną bardzo ostrych konfliktów między obozami Wojciecha Korfantego i wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.



Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r. Ogłoszono je na mocy Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Nadawał on województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu opracowała komisja pod przewodnictwem bliskiego współpracownika Wojciecha Korfantego - adwokata Konstantego Wolnego.



We wrześniu 1939 r. uciekając przez Niemcami, dotarł do Lwowa, gdzie zmarł 9 listopada 1940 r. Spoczął w grobowcu jezuitów na tamtejszym Cmentarzu Janowskim. Wolą rodziny oraz samorządu województwa śląskiego jest pochowanie marszałka na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, gdzie spoczywają m.in. dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty i pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.(PAP)



mtb/ kon/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17