Szczecin: odrestaurowano XVIII-wieczną rzeźbę Fryderyka Wielkiego

Dzięki współpracy szczecińskiego muzeum z berlińskimi muzeami państwowymi rzeźba Schadowa do końca 2014 r. będzie prezentowana w stolicy Niemiec. Potem powróci do Szczecina i znajdzie się w stałej ekspozycji Muzeum Narodowego.



Neoklasycystyczny rzeźbiarz Johann Gotfried Schadow jest również autorem kwadrygi znajdującej się na Bramie Brandenburskiej w Berlinie.



Jak poinformował Kacprzak, rzeźba Schadowa przedstawiająca Fryderyka II Hohenzollerna powstała w latach 1792–1793. Była wykuta w białym marmurze carraryjskim, postać króla miała 2,5 metra wysokości. Rzeźba była wówczas pierwszym przedstawieniem wizerunku władcy Prus ustawionym w przestrzeni publicznej. Powstała na życzenie stanów prowincji pomorskiej. W 1877 r. zniszczona przez warunki atmosferyczne trafiła do hallu Pałacu Sejmu Stanów w Szczecinie.



Podczas II wojny światowej, w obawie przed alianckimi nalotami bombowymi na Szczecin, postanowiono rzeźbę wywieźć z miasta. Statuę wraz z kilkoma innymi dziełami przewieziono w 1942 r. do zamku w Swobnicy. Podczas umieszczania jej w piwnicy została upuszczona i rozbiła się na trzy części. W latach 50. uszkodzone elementy pomnika powróciły do Szczecina na Zamek Książąt Pomorskich. W 1990 r. zniszczony pomnik trafił do zbiorów szczecińskiego muzeum.



Od 2007 r. trwały prace konserwatorskie i restauracyjne rzeźby. We wspólny projekt zaangażowane były: szczecińskie Muzeum Narodowe, miejski konserwator zabytków i Towarzystwo im. Schadowa z Berlina. Prace rzeźbiarskie, polegające na odtworzeniu pierwotnej formy rzeźby, wykonał wrocławski artysta rzeźbiarz Ryszard Zarycki.



Jak napisała w wydawnictwie towarzyszącym grudniowej prezentacji rzeźby Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków w Szczecinie, zawsze ważny jest „szacunek dla geniuszu artysty oraz poczucie przynależności do wspólnego dziedzictwa europejskiej kultury – ponad uprzedzeniami, nawet jeśli ich źródła znajdują merytoryczne uzasadnienie w burzliwych i zmieniających się dziejach obu narodów”.



Dr hab. Radosław Gaziński z Zakładu Historii Nowożytnej i Archiwistyki Uniwersytetu Szczecińskiego powiedział PAP, że król pruski Fryderyk II przez Niemców jest postrzegany jako wybitny władca, który przyczynił się do wzmocnienia pozycji Prus w XVIII w. W historii Polski natomiast odegrał negatywną rolę, ponieważ był inicjatorem pierwszego rozbioru i ekonomicznego uzależnienia od królestwa pruskiego.(PAP)



res/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a