Stolica: "4 VI wyłącz system vol. 3" - w 22 rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.

"4 VI wyłącz system vol. 3" to już trzecia edycja imprezy kulturalnej "Święto Wolności". Jej celem jest uczczenie rocznicy pierwszych wyborów parlamentarnych z 1989 r., które zapoczątkowały przemiany demokratyczne w Polsce. Organizatorem święta jest warszawski Dom Spotkań z Historią.



Obchody warszawskiego Święta Wolności trwać będą na dwa dni.



4 czerwca w kinie "pod chmurką" na skwerze przy Kościele Wizytek (zbieg ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia) goście będą mogli obejrzeć filmy: "Ucieczka z kina +Wolność+" Wojciecha Marczewskiego, "Rysa" Michała Rosy, "Rozmowy kontrolowane" Sylwestra Chęcińskiego, "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna czy "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Na "podwórku PRL-u" młodsi poznają, a starsi przypomną sobie, popularne w tym okresie zabawy, jak gra w kapsle i w gumę.



W Domu Spotkań z Historią swoją sztukę zaprezentują autorzy graffiti: Saiko, Taki Myk, Wmascepan, Simpson i Tempzey. Z kolei "Warszawiacy nie z tej ziemi" czyli cudzoziemcy, którzy w czasach PRL-u mieszkali w Warszawie, wspominać będą swe codzienne spotkania z ówczesną rzeczywistością. Wśród przygotowanych atrakcji będzie też panel dyskusyjny na temat festiwalu muzyki rockowej w Jarocinie, największym w tzw. bloku wschodnim. Wśród zaproszonych gości są m.in. Walter Chełstowski (twórca festiwalu rockowego w Jarocinie), Tomasz Budzyński (wokalista grupy "Armia"), czy Krzysztof Grabowski, perkusista grupy "Dezerter".



Ukoronowaniem pierwszego dnia Święta Wolności będzie tego dnia "Fiesta", widowisko w nieczynnym Hotelu Europejskim, nawiązujące do spektakularnego zwycięstwa społeczeństwa polskiego 4 czerwca 1989 r. Zaprezentowane będą sceny z popularnych seriali i programów telewizyjnych: "Niewolnicy Isaury", "Czterech Pancernych i psa", dziennika telewizyjnego, dobranocek, studia sport i koncertu życzeń. O północy - zapowiadają organizatorzy - wzniesiony zostanie toast za wolność i Wyłączony System!.



Na dachu hotelu koncert zagra DJ Envee i zespół jazzowy.



5 czerwca w Domu Spotkań z Historią przypomniana zostanie trójmiejska kultura alternatywna: będą występy bębniarzy, pokazy teledysków i filmów oraz wystawa plakatów.



Przez oba dni "Święta Wolności" odbędą się również piesze i rowerowe wycieczki po Warszawie.



"Zaproponowana dwa lata temu formuła obchodów Święta Wolności będzie kontynuowana w tym roku. Ta data - 4 czerwca - stanie się datą w kalendarzu polskich szczęśliwych rocznic, a takich rocznic nie ma wiele" - powiedział Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.



Patronat nad Świętem Wolności sprawuje Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. (PAP)



maz/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17