Starożytna migracja znad Morza Śródziemnego do Francji

Wykopaliska na stanowisku archeologicznym w południowej Francji, datowanym na ok. 3000 r. p.n.e., dowodzą, że ówcześni mieszkańcy tamtych terenów nie mieli mutacji genetycznych, które późniejszym Europejczykom umożliwiły trawienie w wieku dorosłym laktozy, obecnej w świeżym mleku krowim.



Naukowcy badali DNA pozyskane od 53 osób pochowanych w jednej z jaskiń w Treilles, w regionie Grands Causses we Francji. Istotne informacje badacze potrafili odczytać wyłącznie z 29 próbek, należących do 22 mężczyzn, dwóch kobiet i piątki ludzi, w przypadku których nie udało się ustalić płci.



Co ciekawe, udało się ustalić, że większość z tych osób była prawdopodobnie blisko spokrewniona ze sobą. Przy czym, jak podają naukowcy, dwie osoby to na 99.9979 proc. ojciec i syn, a dwie kolejne to na 99.9985 proc. rodzeństwo.



Zdaniem badaczy, ci ludzie wykazują większe genetyczne podobieństwo do Basków i populacji hiszpańskich niż do dzisiejszych populacji zachodnioeuropejskich. Spokrewnieni są również z ludnością Cypru, Turcji, Portugalii, Włoch i Libanu.



Mutacja, która umożliwia dorosłym trawienie laktozy obecnej w świeżym mleku, pojawiła się ok. 5500 r. p.n.e. w Europie Środkowej. Ponieważ ludzie z Treilles nie posiadali odpowiedniego genu, może to oznaczać, że wywodzą się ze śródziemnomorskiej ludności rolniczo-pasterskiej, która spożywała mleko sfermentowane i bazowała na hodowli kóz i owiec.(PAP)



krx/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17