Starożytną kamienną kotwicę odkryto u wybrzeży Indii

Naukowcy z indyjskiego Narodowego Instytutu Oceanografii odnaleźli starożytną kotwicę na głębokości 50 metrów u zachodnich wybrzeży Indii w rejonie zatoki Kaććh w stanie Gudźarat.



Według naukowców, kotwica pochodzi z ok. I-II w. p.n.e. i jest znaleziskiem ważnym dla badań handlu morskiego rozwijającego się w starożytności między Indiami a Persją oraz arabskimi krajami położonymi nad Zatoką Perską.



Kamienne kotwice służą naukowcom do poznania szlaków handlowych i kontaktów Indii z innymi częściami świata.



Persowie i Arabowie żeglujący przez Ocean Indyjski używali charakterystycznych kotwic, które – odnajdywane w Zatoce Perskiej, w Indiach, na Cejlonie oraz we wschodniej Afryce – świadczą o kontaktach istniejących między tymi rejonami.



Wcześniejsze znaleziska z zatoki Kaććh pomogły naukowcom lepiej poznać handel morski rozwijający się między Indiami a światem arabskim od starożytności do okresu średniowiecza.



Jak poinformował archeolog Sila Tripathi z Narodowego Instytutu Oceanografii, odkryta kotwica pochodzi prawdopodobnie z terenu Zachodnich Indii, ale dodatkowe badania pomogą ustalić miejsce pochodzenia skały, z której wykonano kotwicę.



Niestety podczas wydobywania kotwicy zsunęła się ona z wyciągarki i rozpadła na dwie części. (PAP)



jot/ tot/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17