172 starodruki trafiły do depozytu biblioteki w Kolbuszowej
Jak poinformował PAP w sobotę dyrektor kolbuszowskiej biblioteki Andrzej Jagodziński, najstarszy zidentyfikowany starodruk pochodzi z 1535 roku. "Jest jeszcze co najmniej jeden starszy, ale na razie nie wiemy, co to za księga i z którego roku. Brak jej bowiem karty tytułowej" - dodał.
Zdeponowane woluminy są w kilku językach. Najwięcej, bo 101 pozycji, jest w języku polskim, 85 w niemieckim, 66 łacińskim i pojedyncze egzemplarze po włosku i hebrajsku. Oprócz starodruków z XVI-XVIII wieku są tam także XIX-wieczne książki. Dyrektor nie chciał na razie mówić o szczegółach dotyczących treści woluminów czy ich tytułów.
Wiadomo jedynie, że większość pozycji z całego zbioru to traktaty teologiczne, ale także księgi historyczne, dotyczące życia i obyczajów mieszkańców Kolbuszowej. Jest tam też m.in. wzmianka z 1604 roku o bibliotece parafialnej.
Na wielu starodrukach znajdują się notatki księży proboszczów dotyczące np. własności księgi, daty jej zakupu lub tego, od kogo parafią ją otrzymała.
"To bezcenne źródło do opracowania biografii np. poszczególnych proboszczów, ale i właścicieli Kolbuszowej. Szczególnie, że miasto nasze nie ma zbyt wiele dokumentów dotyczących swojej historii" - zauważył Jagodziński. Przypomniał, że miasto w przeszłości ulegało kilka razy pożarom. Zostało także zupełnie zniszczone w 1939 roku, w czasie II wojny światowej.
Jak zauważył, podstawowym celem przekazania księgozbioru do publicznej biblioteki jest jego opracowanie historyczne i renowacja starych ksiąg. Wiele z nich ma zniszczone oprawy, które same w sobie są niezwykle cenne. Niektórym brak stron tytułowych.
Jagodziński zaznaczył, że w najbliższym czasie zabytkowe woluminy zostaną oddane specjalistom do konserwacji i zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem. Później będą szczegółowo badane, opisywane, inwentaryzowane. Zostanie opracowany także pełny katalog wszystkich pozycji, jakie znajdują się w tym księgozbiorze. Docelowo cały zbiór zostanie opisany w wersji cyfrowej i przekazany do użytku publicznego. Oryginał pozostanie w Kolbuszowej.
Dyrektor dodał, że środków finansowych na te wszystkie zadania będzie poszukiwał m.in. u konserwatora zabytków, ale także z różnych programów unijnych.
Agnieszka Pipała(PAP)
api/ bos/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17