Stalowa Wola: wystawa archeologiczna o życiu nad dolnym Sanem i Łęgiem

„Odwiedzając naszą ekspozycję, zwiedzający dowiedzą się jak wyglądało życie w naszym regionie wiele tysięcy lat temu. Zobaczą wędrówkę naszych przodków, poznają narzędzia, którymi się posługiwali, miejsca, w jakich mieszkali oraz wiele innych ciekawostek z prehistorii” – zachęca kurator wystawy Monika Kuraś.



Ekspozycja, która potrwa do 20 grudnia zostanie podzielona na działy, prezentujące poszczególne dziedziny życia i działalność człowieka prehistorycznego w epoce kamienia, m.in. życie codzienne, osadnictwo, rozwój myślistwa, rolnictwa, pasterstwa, jak również zwyczaje pogrzebowe i wierzenia.



Na wystawie znajdzie się ponad 150 eksponatów, m.in. przedmioty codziennego użytku: naczynia gliniane, prząśliki (obciążniki w warsztatach tkackich), kościane igły, rogowe szydła; broń i narzędzia, np. groty strzał i oszczepów, krzemienne i kamienne siekiery i noże oraz ozdoby z kości i poroża zwierząt, np. naszyjnik z kłów dzika. Osobną kategorią będą przedmioty znalezione w grobach jak np. toporki i siekierki kamienne, naczynia gliniane.



Dodatkowo na wystawie pokazane zostaną współczesne kopie zabytków krzemiennych autorstwa archeologa Piotra Dmochowskiego.



Ekspozycji towarzyszyć będzie fabularyzowany dokument o polowaniu na mamuty, animacja komputerowa prezentująca obróbkę krzemienia i budowę domu z drewnianych bali. Dodatkowo na specjalnych planszach przedstawione zostaną etapy kształtowania się kultur, pochodzenie Homo sapiens, przykłady sztuki naskalnej oraz tzw. figurki Wenus paleolitycznej czyli posążki kobiet o pełnych kształtach.



Uzupełnieniem wystawy będzie katalog zawierający kompendium wiedzy o epoce kamienia, ze szczególnym uwzględnieniem regionu nad dolnym Sanem i Łęgiem. Publikacja zawiera również wykaz zabytków prezentowanych na wystawie. (PAP)



api/ ls/




Dyskusja na dany temat:


  • Bati napisał:

    Szkoda tylko, że brak adresu wystawy, mimo wszystko Stalowa Wola to spore miasto.



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a