Stała wystawa o współczesnym wojsku w Muzeum Wojska w Białymstoku

Wystawa „Współczesne Wojsko Polskie 1956-2010”, to kolejna część nowej ekspozycji w białostockiej placówce. Ta zmienia się od ubiegłego roku. Wtedy zostały otwarte dwie, powiązane ze sobą ekspozycje: jedna - pokazująca losy Polaków zesłanych na Sybir od XVIII w. do 1956 roku oraz druga - przedstawiająca militarną historię Podlasia od początku drugiej wojny światowej do 1956 roku.



Jak powiedział dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, obecna wystawa, o współczesnym wojsku polskim, jest kontynuacją wystawy o militarnych dziejach województwa podlaskiego. Dodał, że chodziło o pokazanie tego, jak zmieniało się umundurowanie i ekwipunek żołnierzy - od pierwszej połowy XX wieku, do czasów, gdy Polska przystąpiła do NATO. Wtedy armię polską przystosowano właśnie do standardów NATO i umundurowanie od tamtej pory się nie zmieniło.



W sali zaaranżowanej na magazyn wojskowy, ze specjalnie zainstalowaną instalacją elektryczną i odciskami szalunku, rozstawiono kilkanaście manekinów ubranych w żołnierskie mundury. To w większości mundury jednostek wojskowych stacjonujących w garnizonie Białystok, np. z podlaskich pułków łączności czy 18. Pułku Rozpoznawczego.



Jest m.in. strój żołnierza z pododdziału chemicznego, ubranego w specjalny kombinezon i w masce przeciwgazowej. To także np. mundur żołnierza przebywającego na misji w Afganistanie, ubranego w tzw. kamuflaż pustynny, czyli moro w kolorach piaskowych.



Oprócz tego, w starych wojskowych skrzyniach rozstawionych na podłodze, prezentowana jest broń a także części ekwipunku żołnierzy. Umieszczono tam różnego rodzaje m.in. karabiny, amunicję, jak również łącznicę i telefon polowy. Zwiedzający mogą też przymierzyć żołnierskie hełmy używane przez polskich żołnierzy.



W kiosku multimedialnym można dowiedzieć się bardziej szczegółowo na temat poszczególnych elementów stroju i ekwipunku.



Jak dodał dyrektor Sadowski, na obecną wystawę muzeum musiało pozyskać większość eksponatów, bo nie posiadało w swoim archiwum takich rzeczy. Dodał, że część eksponatów kupiono, inne zostały przekazane muzeum jako darowizny.



W przyszłym roku powstanie ostatnia część stałej ekspozycji w muzeum. Dotyczyć będzie historii garnizonu Białystok w latach 1914-1939. (PAP)



swi/ rof/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a