Spływy kajakowe Wisłą dla uczczenia rocznicy Powstania Warszawskiego

Kajakowe obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zostaną w tym roku zorganizowane przez Fundację AVE już po raz szósty. Uczestnicy trzech spływów, które odbędą się 30 i 31 lipca oraz 1 sierpnia na trasie ze stołecznego Wawra na Tarchomin będą mieli szansę spotkać się z powstańcami, wziąć udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych na wiślanych plażach, wyścigu o Kotwicę 1944 roku oraz paradzie kajaków w godzinie "W".



"Spływy kajakowe to taki nasz pomysł na włączenie Wisły do powstańczych obchodów. Pragniemy przypomnieć o ważnej roli rzeki podczas zrywu, przede wszystkim jako tej linii dramatycznego podziału - kiedy stojąca po prawej stronie Armia Czerwona czekała aż Powstanie po lewej stronie się wykrwawi. W Wiśle zginęło wówczas wielu mieszkańców nie tylko Pragi, którzy płynęli na pomoc walczącym. Podczas zrywu również powstańcy otrzymywali rozkaz pokonania rzeki wpław, by prosić czerwonoarmistów o wsparcie w walce. Poprzez te spływy pragniemy uczcić pamięć tych, którzy zginęli wówczas podczas przepraw przez Wisłę" - opowiadał PAP prezes Fundacji AVE Bartłomiej Włodkowski.



Jak zaznaczył, taka forma uczczenia rocznicy Powstania spotkała się z ciepłym przyjęciem zwłaszcza osób młodych, które pozytywnie oceniają połączenie sportu z przybliżaniem wiedzy historycznej. "Aby sprostać dużemu zainteresowaniu naszym przedsięwzięciem w tym roku zdecydowaliśmy się na organizację aż trzech spływów. W ubiegłym roku chęć udziału w spływie wyraziło bowiem ponad 500 osób, z których najmłodszy miał trzy, a najstarszy 92 lata. Program każdego dnia spływu jest taki sam. Spotykamy się w południe w przystani WKW w Wawrze, gdzie pod koniec powstania uczestnicy walk przeprawiali się na prawą stronę rzeki. W tym miejscu zorganizowane będzie także spotkanie z powstańcem" - zachęcał Włodkowski.



Następnie uczestnicy imprezy popłyną na plażę pod mostem Poniatowskiego, gdzie będą mieli możliwość wysłuchania wspomnień kolejnych powstańców i wspólnie wykonać utwory z tego okresu. "O godzinie +W+ zorganizujemy na wysokości Starówki paradę kajakową z transparentami +Pamiętamy+, zniczami oraz biało-czerwonymi kwiatami, które będą rzucane na wodę. Następnie pomiędzy mostami Gdańskim a Grota-Roweckiego odbędzie się wyścig o kotwicę Powstania 1944 roku. Całość zakończy się ok. 18.30 na Tarchominie na wysokości ul. Mehoffera w miejscu, gdzie 67 lat temu partyzanci z okolic Choszczówki przeprawiali się do lasów Kampinosu. Później odbędzie się wręczenie nagród zwycięzcom wyścigu i powstańcze ognisko" - mówił prezes Fundacji AVE.



W spływach może wziąć udział każdy niezależnie od wieku i umiejętności wioślarskich. Wyprawy zabezpieczać będą doświadczeni przewodnicy i ratownicy WOPR, a w realizację imprezy zaangażują się także wolontariusze z klubu kajakowego Fundacji AVE. Z uwagi na konieczność odpowiedniego zabezpieczenia ratowniczego i logistycznego organizatorzy proszą zainteresowanych udziałem w spływach o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa.



Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.splywajznami.pl. (PAP)



akn/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a