Spór o Pinocheta: "rządy wojskowe" zamiast "dyktatury" w podręcznikach
Wniesiona w środę pod obrady chilijskiego Kongresu propozycja Krajowej Rady Edukacji polega na tym, aby w podręcznikach szkolnych pejoratywne określenie "dyktatura" zastąpić "neutralnym terminem" "regimen militar", który należy tłumaczyć jako "rządy wojskowych".
W debacie, która rozgorzała w chilijskich mediach, część zwolenników tej zmiany podnosi zasługi gen. Augusto Pinocheta dla kraju. Twierdzą, że obalając w drodze zamachu wojskowego we wrześniu 1973 r. koalicyjny rząd socjalisty Salvadora Allende, "uratował Chile przed komunizmem".
"Przecież demokratycznie oddał władzę, czego nie uczyniła żadna dyktatura na świecie" - broni Pinocheta członek Kongresu Ivan Moreira, były burmistrz z jego nominacji.
Opozycyjni politycy z byłym chrześcijańsko-demokratycznym prezydentem (1994-2000), senatorem Eduardo Freiem, oskarżają rząd konserwatysty Sebastiana Pinery o próbę zafałszowania najnowszej historii Chile.
Frei oświadczył w czwartek: "Mogą podejmować takie próby, ale nie da się tego zrobić w zbiorowej pamięci Chilijczyków, ani w świadomości międzynarodowej. Chile przeżyło ohydną dyktaturę i nie zmieni tego żadna deklaracja ani żaden tekst".
Chilijskie media przypominają przy okazji sporu o Pinocheta sprawozdanie Komisji Prawdy i Pojednania w Chile. Według tego dokumentu, z rozkazu Pinocheta zamordowano 2095 jego przeciwników politycznych, a 1002 "bezpowrotnie zaginęło po aresztowaniu".
Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) w swych odtajnionych dokumentach określiła gen. Pinocheta po pierwszych tygodniach krwawych represji wobec opozycji jako "przywódcę" generałów twardej linii, dla których "ekstremiści i marksistowscy aktywiści powinni być rozstrzelani w zbiorowych egzekucjach".
Opublikowany w sierpniu ub.r. raport komisji śledczej powołanej przez obecny rząd chilijski stwierdza, że "łączna liczba więźniów politycznych i ofiar tortur za czasów rządów gen. Pinocheta była znacznie większa, niż się dotąd sądziło: wynosi łącznie ponad 40 000 osób".
"Nie może być dwóch wizji rzeczywistości, która w świetle wszystkich faktów była okresem dyktatorskich rządów" - oświadczył w czasie środowej debaty parlamentarnej przewodniczący chilijskiej Partii Socjalistycznej Osvaldo Andrade. (PAP)
ik/ mc/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17