Spotkanie 300 weteranów i seniorów lotnictwa

Jak powiedział w czwartek dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski, okazją, by zorganizować zjazd właśnie w tym roku, jest kilka rocznic: 80-lecie zwycięstwa Żwirki i Wigury w międzynarodowych zawodach i 80. rocznica śmierci tej słynnej załogi; 70. rocznica śmierci płk. Stanisława Skarżyńskiego – pilota, który w 1931 r. obleciał Afrykę i jako pierwszy Polak przeleciał przez Atlantyk, a zginął w czerwcu 1942 r. jako pilot bombowca polskiego dywizjonu RAF, oraz 20. rocznica sprowadzenia do kraju historycznego sztandaru Polskich Sił Powietrznych, przechowywanego obecnie w Dęblinie.



"Przyjeżdżają do nas lotnicy, z którymi systematycznie utrzymujemy kontakt, zapraszamy weteranów na nasze uroczystości, sami też bierzemy udział w uroczystościach za granicą" – zaznaczył Majewski na konferencji prasowej.



"Biało-czerwona szachownica zawsze była symbolem profesjonalizmu i oddania. Dlatego my, lotnicy, również obecnie chcemy kontynuować te chlubne tradycje. Chcemy budować lotnictwo profesjonalne, dobrze zorganizowane i dobrze dowodzone" – dodał.



O potrzebie kultywowania tradycji mówił też prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich "Skrzydło" z Toronto, były strzelec i pilot polskich bombowców w Wielkiej Brytanii mjr Marceli Ostrowski. "Potrzebujemy przypomnienia o wartościach i tradycjach, które - zdaje się - schodzą ostatnio na drugi plan" – powiedział.



Zjazdy lotników odbywają się nieregularnie. Pierwszy Światowy Zjazd Lotników Polskich odbył się w 1992 roku. Poprzedni miał miejsce pod koniec sierpnia 2007 r. Celem tegorocznego zjazdu jest integracja lotniczych pokoleń i uczczenie ważnych dla polskiego lotnictwa dat.



W zjeździe weźmie udział ok. 165 uczestników reprezentujących stowarzyszenia weteranów lotnictwa działające w kraju i ponad 130 osób z zagranicy, głównie z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.



W sobotę zwiedzą oni Wyższą Szkołę Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie i tamtejsze Muzeum Sił Powietrznych.



W poniedziałek weterani złożą na warszawskich Powązkach kwiaty na grobach wojskowych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, a także na grobach autora Marsza Lotników ppor. Stanisława Latwisa, a także Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury i innych słynnych lotników.



Uczestników zjazdu przyjmie w przeddzień Święta Lotnictwa prezydent Bronisław Komorowski. Szczególnie zasłużonym prezydent wręczy awanse i odznaczenia.



We wtorek, w dniu Święta Lotnictwa, weterani wezmą udział w uroczystym apelu na Polu Mokotowskim w Warszawie. Jak powiedział szef sztabu Sił Powietrznych gen. bryg. Jerzy Fryczyński, planowana jest też minidefilada lotnicza. Nad dawnym lotniskiem wojskowym ma przelecieć po sześć samolotów F-16, MiG-29, Su-22 i TS-11 Iskra.



Święto Lotnictwa jest obchodzone w rocznicę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Zawody obejmowały lot okrężny na trasie kilku tysięcy kilometrów i próby techniczne, w tym krótki start i lot z minimalną prędkością. Żwirko i Wigura, lecąc samolotem RWD-6, zajęli pierwsze miejsce, pokonując załogi z innych krajów. We wrześniu tego samego roku zginęli w katastrofie, gdy w miotanym burzą samolocie urwało się skrzydło.(PAP)



brw/ as/ bk/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a