Specjalne szafy na walizy ofiar Zagłady powstaną w Muzeum Auschwitz
Walizy są wśród obiektów najbardziej rozpoznawalnych i nierozerwalnie związanych z historią Auschwitz. Stanowią w wielu przypadkach jedyny ślad istnienia osób deportowanych. Zdaniem Bartyzela zakup nowych szaf zdecydowanie poprawi warunki przechowywania waliz i zapewni odpowiednią ochronę.
„Trwają już prace przygotowawcze. Wszystkie walizy znajdujące się w magazynach zbiorów zostały zwymiarowane. Rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie, dostarczenie i montaż szaf. Będą wykonane według indywidualnego projektu” – poinformował Bartyzel.
Szafy będą zamykane, lekkie i bezpieczne. Zostaną wykonane z materiałów trudnopalnych, które zarazem nie wchodzą w reakcje z materiałami tworzącymi walizy. Szafy zostały do nich dopasowane.
Montaż zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Pierwszy rozpocznie się pod koniec lutego, a drugi na przełomie września i października przyszłego roku. „Układanie waliz w nowych szafach rozpoczniemy po przeprowadzonej wcześniej dezynfekcji w kwietniu - maju 2013 roku. Wszystkie walizy powinny zostać umieszczone w nowych szafach do marca 2014 roku” – powiedział Bartyzel.
Wartość projektu „Modernizacja magazynów na walizy” wynosi ponad 3 miliony złotych. 95 proc. tej kwoty pochodzi z UE, która przeznaczyła około 4 mln euro na program Muzeum „Auschwitz - Zachowanie Autentyzmu - dziewięć zadań na lata 2012-2015”. Stworzenie szaf jest jego elementem. Oprócz nich w ramach projektu sfinansowany zostanie między innymi także remont konserwatorski dwóch baraków w byłym Auschwitz II-Birkenau oraz zakup specjalistycznego sprzętu do pracowni konserwatorskiej.
W zbiorach Muzeum Auschwitz zgromadzonych jest około 3,8 tys. waliz. Około 2 tys. prezentuje się w ekspozycji głównej. Część została wypożyczona do muzeów na całym świecie. Pozostałe przechowywane są w magazynach zlokalizowanych w blokach poobozowych na terenie byłego obozu Auschwitz I.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II–Birkenau. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 1,4 miliona osób. (PAP)
szf/ ls/ mag/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17