Słowacja: na aukcji wystawiono obraz Hitlera

Jak poinformował słowacki portal informacyjny topky.sk, malowany techniką mieszaną obraz o wymiarach 60 na 48 centymetrów powstał w 1913 roku; przedstawia skryte w mroku morze, nad którym spomiędzy ciemnych chmur wyłania się księżyc. Wartość obrazu oceniono na 25 tys. euro.



Płótno wystawił anonimowy kolekcjoner. Sprzedaje je dom aukcyjny Darte w Koszycach.



Pasją młodego Adolfa Hitlera było malarstwo. Przed pierwszą wojną światową dwukrotnie, ale bez efektów, starał się o przyjęcie na Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu. W tym okresie często na obrazach małego formatu malował nocne sceny, które sprzedawał turystom. Później - już jako przywódca nazistów - sam m.in. zaprojektował symbole i flagę NSDAP, a także ingerował w projekt Volkswagena Garbusa.



Jak podaje dom aukcyjny Darte, Hitler w latach 1909-1910 stworzył ogromną liczbę małych obrazów. Malował domy, pejzaże i portrety, przerysowywał też widokówki, projektował plakaty reklamowe, wykorzystując do tego farby olejne, tusz i akwarele.



Hitler porzucił swe marzenia o malarstwie w okopach pierwszej wojny światowej. Po niej zajął się działalnością polityczną, która z czasem pogrążyła świat w kolejnej globalnej wojnie. (PAP)



zab/ cyk/ mc/




Dyskusja na dany temat:


  • de Villars napisał:

    Jak tak dalej pójdzie i ceny będą dobre, to zaczną fałszować Adolfa :twisted:

  • Kolicki napisał:

    Już zaczeli, wprawdzie nie malowidła a wspomnienia, które w początku lat 80 nabył Stern za grubą kasę.

  • daro napisał:

    Ładnie poszedł [url]http://fakty.interia.pl/ciekawostki/news/obraz-hitlera-sprzedany-za-32-tys-euro-to-kuriozum,1752680[/url] POzdr :beer:

  • Bati napisał:

    Ciekawe czy ktoś go kupił ze względu na autora, czy artyzm wykonania. :mrgreen:



Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a