SLD: niech pamięć o stanie wojennym służy budowaniu pojednania

Projekt uchwały w tej sprawie przygotował też PiS.



Sojusz przypomina w projekcie, że przed dziewięcioma laty Sejm ustanowił 13 grudnia dniem pamięci ofiar stanu wojennego.



"Dzisiaj – w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – Sejm RP składa hołd ofiarom i czci pamięć wszystkich Polaków, którzy byli prześladowani i cierpieli za to, że chcieli urzeczywistnić marzenia o odrodzonej, wolnej i demokratycznej Polsce" - podkreślono w projekcie.



"Pamiętając o ofiarach stanu wojennego wyrażamy przekonanie, że doświadczenia tamtych dni będą historyczną lekcją dla rządzących i społeczeństwa, iż nie wolno ograniczać praw i wolności obywatelskich, a przemocą nie da się rozwiązać podstawowych problemów państwa" - głosi projekt Sojuszu.



Autorzy projektu zwrócili uwagę, że "ocena zdarzeń z grudnia 1981 roku do dziś dzieli Polaków". "Dla jednych tamten dramatyczny czas był skończonym złem, dla innych złem koniecznym" - czytamy.



"Dla wielu wprowadzenie stanu wojennego w tamtych warunkach politycznych, społecznych i gospodarczych było wyższą koniecznością i miało zapobiec skutkom narastającego konfliktu wewnętrznego i nieobliczalnym konsekwencjom wiszącej wówczas nad Polską groźby interwencji wojsk ZSRR i Układu Warszawskiego. Dla wielu stan wojenny był nieuzasadniony" - podkreślono.



"W tym szczególnym dniu apelujemy o to, by – bez względu na zrozumiałe różnice w ocenach - pamięć tamtych wydarzeń służyła budowaniu pojednania narodowego – niezbędnego dla rozwoju Polski w XXI stuleciu" - głosi projekt.



We wtorek minęła 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.



Własny projekt uchwały w tej sprawie pod koniec listopada złożył PiS. Podkreślono w nim m.in., że "zbrodnia stanu wojennego jest tym boleśniejsza, iż wciąż pozostaje nieosądzona".



Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała w środę, że obydwoma projektami uchwał zajmie się komisja kultury i środków przekazu. Według niej, wcześniej bezskuteczną próbę wypracowania wspólnego projektu uchwały Sejmu podjął zespół pod kierownictwem wicemarszałków: Marka Kuchcińskiego (PiS) i Jerzego Wenderlicha (SLD). (PAP)



mkr/ par/ gma/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17