Skup przedmiotów z epoki do musicalu o Korczaku

25 marca filharmonia organizuje wielki skup takich przedmiotów.



Chodzi o przedmioty pochodzące z lat 1935-1955 - poinformowała Małgorzata Kun z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.



Opera chce kupić do musicalu ubrania: płaszcze, buty, kapelusze, rękawiczki, szaliki, chusty, ale też walizki, torebki. Potrzebna jest odzież damska, męska i dziecięca.



"Szukamy zarówno rzeczy letnich, jak i jesienno-zimowych. Chętnie kupimy także stoły, krzesła, metalowe łóżka pochodzące z tamtych lub wcześniejszych czasów, także bardzo zużyte i zdefektowane, przeznaczone do wyrzucenia na śmietnik" - poinformowała Kun. Zaznaczyła jednocześnie, że nie chodzi o meble o wartości antykwarycznej.



Od lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej trwają próby do musicalu o Januszu Korczaku - pedagogu, pisarzu i wielkim przyjacielu dzieci. Bierze w nich udział 80 solistów i chórzystów. Trwają jeszcze castingi. Premiera przedstawienia przewidziana jest na 29 września. Wcześniej, latem musical ma być pokazany w Warszawie.



Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Januszka Korczaka. Patronat nad musicalem, który jest pierwszą taką produkcją Opery i Filharmonii Podlaskiej, objął Rzecznik Praw Dziecka.



Musical "Korczak" opowiada o tragicznej historii Janusza Korczaka i jego wychowanków, którzy zginęli w obozie zagłady w Treblince. Spektakl powstał w Wielkiej Brytanii i miał swoją prapremierę w sierpniu 2011 r. Opera i Filharmonia Podlaska wystawi polską wersję tego musicalu. Posiada do niego prawa na terenie Polski i państw ościennych.



Janusz Korczak był lekarzem, z zamiłowania pedagogiem i pisarzem, autorem książek m.in. "Króla Maciusia Pierwszego" a także wielkim przyjacielem dzieci. W 1912 roku założył w Warszawie żydowski Dom Sierot, a później także sierociniec dla polskich dzieci "Nasz Dom". Zginął w sierpniu 1942 roku w obozie w Treblince wraz ze swoimi wychowankami, którym towarzyszył w drodze na śmierć. (PAP)



kow/ jra/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a