Skarbów przeszłości archeolodzy szukają z kosmosu

Jason Ur i Bjoern Menze z Uniwersytetu Harvarda w Cambridge opracowali system, który rozpoznaje miejsca po dawnych ludzkich osiedlach. Punktem wyjścia są zdjęcia z satelity. Komputer je analizuje, uwzględniając mnóstwo czynników takich, jak odbarwienie gleb i charakterystyczne nasypy, pozostałe po dawnych budynkach z cegieł (z gliny, z domieszką materii organicznej, np. traw). Inaczej mówiąc, algorytm rozpoznaje na zdjęciach gleby długi czas przekształcane przez ludzi - nawadniane, wzbogacane w związki organiczne itp. Od gleb w swoim otoczeniu różnią się one strukturą, kolorem i składem.



Za pomocą programu komputerowego Ur przebadał satelitarne zdjęcia ziem w północno wschodniej Syrii o łącznej powierzchni 23 tys. km2. Wskazał tam ok. dziewięciu tysięcy potencjalnych śladów osad. Oznacza to wzrost ich liczby o "co najmniej rząd wielkości" w stosunku do tego, co udawało się wskazać wcześniej - zauważa badacz.



"Mógłbym robić to nawet z ziemi" - komentuje Ur. - Zbadanie tak wielkiej powierzchni zajęłoby mi jednak zapewne resztę życia. Mając techniki komputerowe możemy z miejsca stworzyć potężną mapę, szalenie ciekawą z punktu widzenia metodologii, która jednocześnie świadczy o zdumiewającej skali obecności ludzi w ostatnich 7-8 tysiącach lat".



Przyjęta podczas pracy metoda może się okazać przydatna do stworzenia pełnej mapy ludzkich osiedli na północy dawnej Mezopotamii i poza nią - twierdzą autorzy tekstu w "Proceedings of the National Academy of Sciences". "Każdy, kto w przyszłości wróci w te okolice na jakiekolwiek badania, będzie już wiedział, gdzie się skierować" - podkreśla badacz. Zaznacza, że taka taktyka pozwala na bardziej celowe prowadzenie prac i sprawia, że można lepiej wykorzystać czas przeznaczony na właściwe badania terenowe. (PAP)



zan/ krf/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17