Sfinks z Muzeum Pergamońskiego zwrócony Turcji

Miejsce oryginalnej figury lwa z ludzką głową zajęła w Muzeum Pergamońskim jej kopia.



Spór o liczącego 3 tys. lat sfinksa toczył się od 1934 roku, gdy zabytek został wystawiony w Pergamonie. Żadne z państw nie dysponowało dokumentami, które poświadczyłyby, że sfinks jest jego własnością.



Skinks jest jednym z dwóch, które wykopano w 1907 roku w ruinach miasta Hattusas w środkowej Turcji. W 1915 roku oba sfinksy przewieziono do Berlina, by poddać je pracom restauracyjnym. W 1924 roku jedną z figur zwrócono do Stambułu.



W lutym br. turecki minister kultury przedstawił kierującej muzeum fundacji ultimatum: jeśli Niemcy nie oddadzą zabytku, to nie będą mogli prowadzić w Turcji prac archeologicznych. W maju fundacja zgodziła się na odesłanie sfinksa razem z tysiącami innych związanych z kulturą hetycką artefaktów.



Przedstawiciele fundacji podkreślili wówczas, że ich decyzja nie powinna stanowić precedensu dla innych państw ubiegających się o zwrot wystawianych w Pergamonie zabytków. Fundacja odrzuciła w tym roku wniosek Egiptu o zwrócenie słynnego popiersia królowej Nefertiti.



Miasto Hattusas było stolicą starożytnego państwa Hetytów. W 1986 roku znajdujące się tam stanowisko archeologiczne zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (PAP)



adp/ ls/




Dyskusja na dany temat:




Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a