Senat: kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach KL Ravensbrueck

30 kwietnia przypada 66. rocznica wyzwolenia tego obozu przez Armię Czerwoną.



W uchwale Senat przypomina, że w czasie II wojny światowej w KL Ravensbrueck osadzono 132 tysiące kobiet i dzieci, z których zginęły blisko 92 tysiące; liczbę Polek szacuje się na około 40 tysięcy.



Senatorowie przypomnieli także, że w latach 1942-1944 w Ravensbrueck przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia medyczne na więźniarkach - w większości młodych Polkach; operacjom poddano 86 więźniarek, w tym 74 Polki, przy czym większość z tych, które przeżyły, została kalekami.



"Szczególnie istotne jest podkreślenie tego, o czym zdaje się zapominać nie tylko polska, ale i międzynarodowa opinia publiczna: w KL Ravensbrueck największą grupę etniczną stanowiły Polki i niemal wyłącznie na nich wykonywane były eksperymenty pseudomedyczne. Wyzwolenie KL Ravensbrueck 30 kwietnia 1945 r. nie zakończyło cierpień" - zaznaczyli.



"Niezmierzone cierpienia, jakim poddane było pokolenie Polaków żyjących w czasie II wojny światowej, nie mogą być zapominane. Młode pokolenie coraz mniej wie o tych strasznych czasach. Powinnością naszą jest upamiętnienie ofiar, znanych i nieznanych, i zapewnienie należnego im miejsca w historii, podkreślając ich patriotyzm, bohaterską walkę o zachowanie człowieczeństwa w skrajnie trudnych warunkach" - czytamy w uchwale.



Świadkami przyjęcia uchwały przez Senat były byłe więźniarki z Ravensbrueck. Senatorowie dwukrotnie na stojąco oddali im brawami szacunek: gdy marszałek Senatu Bogdan Borusewicz witał je w imieniu izby, oraz zaraz po odczytaniu tekstu uchwały.



Po przyjęciu uchwały marszałek Senatu uroczyście wręczył jej tekst Alicji Gawlikowskiej, przewodniczącej Klub Kobiet Ravensbrueck zrzeszającego byłe więźniarki obozu.



"W imieniu własnym i wszystkich moich koleżanek pragnę wyrazić wdzięczność za tak wspaniałą uchwałę ustanawiającą kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach obozu KL Ravensbrueck" - zwróciła się do senatorów wzruszona Gawlikowska. Jak mówiła trzeba "szczególnie dbać o to, by pamięć o naszych koleżankach była gorliwie kultywowana i przekazywana następnym pokoleniom" - dodała.



Obecne na posiedzeniu byłe więźniarki otrzymały też róże. (PAP)



dsr/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17