Senacki projekt uchwały o upamiętnieniu "Zawiszaków"

W projekcie przypomniano historię powołania 27 września 1939 r. podziemnego harcerstwa, które przyjęło kryptonim Szare Szeregi i za główny cel uznało wychowanie młodzieży.



"Celem Szarych Szeregów nie była walka zbrojna, ale przede wszystkim minimalizowanie jej skutków w odniesieniu do młodzieży. Temu też służył podział 3 listopada 1942 r. Szarych Szeregów na trzy grupy wiekowe - +Zawiszacy+, +Bojowe Szkoły+ i +Grupy Szturmowe+" - mówił przedstawiciel wnioskodawców senator Kazimierz Wiatr (PiS), który jak zaznaczył, przedłożył projekt upamiętnienia na prośbę środowisk żyjących członków "Zawiszaków".



Ta najmłodsza grupa podziemnych harcerzy zrzeszała młodzież w wieku od 12 do 15 lat. Jak czytamy w projekcie uchwały, zadaniem Zawiszaków nie miała być walka z bronią w ręku, lecz służba pomocnicza w wywiadzie, łączności, kolportażu, pomoc medyczna, wsparcie formacji bojowych i ludności cywilnej, a przede wszystkim nauka umiejętności niezbędnych do odbudowy Polski po wojnie.



"Senat Rzeczpospolitej Polskiej, w 70. rocznicę powołania do służby +Zawiszy+ Szarych Szeregów, składa hołd tym najmłodszym żołnierzom Polski Podziemnej, harcerzom Szarych Szeregów, Hufców Polskich i z innych podziemnych organizacji - tym, którzy nie zawahali się w najtrudniejszych latach swego życia pełnić służbę ku chwale Rzeczypospolitej" - głosi projekt uchwały.



Komisja zaakceptowała treść projektu i skierowała go pod obrady parlamentu. (PAP)



akn/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a