Sejmik woj. śląskiego uczcił pamięć prof. Waleriana Pańki

Prof. Walerian Pańko urodził się 8 października 1941 r. w Turzym Polu w rodzinie górnika naftowego. Studiował prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Tam też rozpoczął pracę naukową, w 1971 r. uzyskał tytuł doktora nauk prawnych, a po stażu naukowym na Uniwersytecie Warszawskim w 1978 r. stopień doktora habilitowanego.



Od 1974 r. kierował katedrą administracji rolnictwa i gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Śląskim. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 1988 r. został profesorem nauk prawnych. Był członkiem PAN. Opublikował około 80 cennych prac naukowych.



W 1980 r. wstąpił do NSZZ "Solidarność". Od 13 grudnia 1981 r. do 16 stycznia 1982 r. był internowany. Po zwolnieniu z internowania włączył się w nurt podziemnej działalności opozycyjnej. Współpracował między innymi z duszpasterstwem ludzi pracy na Śląsku oraz uczestniczył w reaktywowaniu Solidarności w szkołach wyższych.



Brał udział w pracach Okrągłego Stołu. W 1989 r. został wybrany posłem na Sejm z Katowickiego Komitetu Obywatelskiego. Był przewodniczącym w Sejmie RP Komisji Samorządu Terytorialnego oraz członkiem Komisji Konstytucyjnej oraz Komisji Ustawodawczej. Był także współzałożycielem Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, której katowicki oddział nosi dziś jego imię.



Wiosną 1991 r. Sejm powołał go na prezesa NIK. Przepracował na tym stanowisku kilka miesięcy. Zginął w wypadku samochodowym 7 października 1991 r. w Słostowicach, na trasie szybkiego ruchu Warszawa-Katowice. Rządowa lancia wypadła z jezdni i zderzyła się z nadjeżdżającym bmw. Profesor zginął w przeddzień swoich 50. urodzin, jadąc na wykład inaugurujący nowy rok akademicki na Uniwersytecie Śląskim.



Prof. Pańko zginął w okresie, kiedy trwały bardzo zaawansowane prace nad reorganizacją NIK. Izba zajmowała się wtedy największymi aferami: rublową, alkoholową, Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ), a także sprawami prywatyzacji. Do wypadku doszło po przesłaniu raportu o aferach gospodarczych w Polsce, na cztery dni przed wystąpieniem prezesa w Sejmie, gdzie miał składać informację o aferze FOZZ.(PAP)



mtb/ abe/ mow/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17