Sejm uczcił 70. rocznicę wysiedleń z Zamojszczyzny
Oddał hołd wszystkim mieszkańcom Zamojszczyzny, którzy zginęli lub w jakikolwiek inny sposób ucierpieli podczas "barbarzyńskich pacyfikacji i wysiedleń" przeprowadzonych przez hitlerowskie Niemcy.
"Sejm pragnie uczcić 70. rocznicę wysiedleń z Zamojszczyzny będących jednym z głównych aktów terroru hitlerowskich Niemiec wobec narodu polskiego" - podkreślono w uchwale przyjętej przez aklamację.
Posłowie zaznaczyli, że "szczególnie tragiczny był los około 30 tys. dzieci z Zamojszczyzny". Jak przypomnieli, "część z nich Niemcy wysłali do Rzeszy w celu germanizacji, część do obozów koncentracyjnych, gdzie kilka tysięcy z nich zginęło", a "resztę wraz ze starcami rozmieszczono w powiatach: garwolińskim, siedleckim, mińskim, i sokołowskim". "Dzieci przewożone w nieogrzewanych bydlęcych wagonach zamarzały podczas transportu do miejsca przeznaczenia" - dodano.
W uchwale Sejm oddał hołd i cześć "wszystkim mieszkańcom Zamojszczyzny, którzy zginęli lub w jakikolwiek sposób ucierpieli podczas barbarzyńskich pacyfikacji i wysiedleń przeprowadzonych przez hitlerowskie Niemcy 70 lat temu". Wyraził jednocześnie uznanie dla wysiłku i odwagi wszystkich, którzy "nieśli pomoc i ratunek mieszkańcom Zamojszczyzny w tych tragicznych dniach".
"Obecnie, gdy stosunki polsko-niemieckie znajdują się od wielu lat w stadium postępującego procesu porozumienia i pojednania Sejm pragnie uczcić pamięć ponad 30 tys. dzieci Zamojszczyzny, które padły ofiarą hitlerowskich okupantów" - napisano w uchwale. Jednocześnie Sejm wyraził uznanie "dla zbrojnego czynu żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w Powstaniu Zamojskim zbrojnie przeciwstawili się niemieckiej eksterminacji narodu polskiego".
Jak przypomniano, 70 lat temu pod koniec listopada 1942 roku "hitlerowskie Niemcy, realizując zbrodniczy Generalplan Ost zakładający wytępienie Słowian od Łaby po Ural, przystąpiły do rozpoczęcia drugiego - głównego etapu wysiedleń z Zamojszczyzny". "W wyniku realizacji tego zbrodniczego planu Zamojszczyzna miała stać się pierwszym obszarem osadniczym dla III Rzeszy Niemieckiej. Na terenie powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego planowano utworzyć tzw. Niemiecki Okręg Osiedleńczy" - zaznaczono w uchwale.
Posłowie podkreślili, że "podczas pierwszego próbnego etapu wysiedleń, przeprowadzonego rok wcześniej, w dniach 6 - 25 listopada 1941 roku, wysiedlono z powiatu zamojskiego ponad 2 tys. mieszkańców z siedmiu wsi", a "drugi etap akcji wysiedleń rozpoczęto w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku" i trwał on do 6 marca 1943 roku.
"Wysiedlenia kontynuowano ze szczególną intensywnością w dniach od 24 czerwca do 5 sierpnia 1943 roku podczas akcji pod kryptonimem +Wehrwoll+" - napisano w uchwale.
Sejm zwrócił też uwagę, że "w tym okresie wobec zorganizowanego zbrojnego oporu Polskiego Państwa Podziemnego przeprowadzono liczne krwawe pacyfikacje kolejnych 170 wsi".
"Łącznie na terenie Zamojszczyzny wysiedlono bądź spacyfikowano 297 wsi, usuwając z nich około 110 tys. Polaków. Wysiedlaną ludność, po pobycie w obozach przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, wywożono na przymusowe roboty do Niemiec i do obozów koncentracyjnych" - przypomniano w uchwale. (PAP)
ajg/ son/ jbr/
Dyskusja na dany temat:
Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >
Najświeższe wiadomości IOH News:
Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna
Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.2012-12-04 09:56:00
"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"
Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.2012-12-03 21:23:51
Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej
W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.2012-12-03 18:45:39
Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"
Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.2012-12-03 15:10:31
Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat
Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.2012-12-03 13:42:17