Rzymianie i barbarzyńcy na 46. Dymarkach Świętokrzyskich

Legioniści - członkowie stowarzyszenia "Pro Antica" - wyruszyli z podkieleckiego Kajetanowa. Każdy idzie z ważącym około 40 kilogramów ekwipunkiem, takim samym, jaki był na wyposażeniu prawdziwego XIV Legionu Rzymskiego. W sobotę dotrą do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, aby pokazać turystom, jak wojska starożytnego Rzymu podbijały barbarzyńskie rejony świata.



„Całe tegoroczne Dymarki Świętokrzyskie mają formę żywych inscenizacji, w których ponad 200 osób będzie pokazywać życie człowieka w pierwszych wiekach naszej ery. Tradycyjnie główną atrakcją będzie rekonstrukcja uzyskiwania żelaza u stóp Łysej Góry; wszystkie pokazy zaplanowaliśmy tak, żeby przez całą sobotę i niedzielę od godziny 11 do wieczora działo się coś widowiskowego” - powiedział PAP dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowej Słupi, Piotr Sepioło.



Spokojne życie wioski, w której barbarzyńcy wytapiają żelazo, hodują zwierzęta i uprawiają rzemiosło, przerwie prawdziwe oblężenie. Będzie bitwa, targ niewolników, popisy gladiatorów, a także kuchnia legionów rzymskich i pokaz ówczesnej mody. Wszystkie pokazy pod wspólnym hasłem "Człowiek i żelazo w pierwszych wiekach naszej ery".



2 tys. lat temu u podnóża Łysogór – głównego pasma Gór Świętokrzyskich - wydobywano i przetwarzano złoża rud żelaza. Badania nad starożytnym hutnictwem rozpoczęto tam w 1955 roku, a w 1967 roku zaiunaugurowano prezentację wyników badań w czasie Dymarek Świętokrzyskich, które tradycyjnie już odbywają się w sierpniu. Co roku bierze w nich udział kilkanaście tysięcy turystów. (PAP)



and/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17