Rzeszów: wystawa "Cisza przed burzą… ostatnie lato II RP"

"Wystawa pokazuje Polskę, która przestała istnieć w sposób bardzo brutalny; na skutek agresji dwóch reżimów totalitarnych we wrześniu 1939 roku" - powiedział podczas otwarcia ekspozycji prezes IPN Łukasz Kamiński.



Jego zdaniem, "może być punktem wyjścia do refleksji, gdzie bylibyśmy dzisiaj gdyby nie II wojna światowa, gdyby nie brutalna okupacja ziem polskich, gdyby też nie konsekwencje II wojny, które nie przyniosły Polsce odbudowy niepodległości i możliwości swobodnego rozwoju".



Na 39 panelach umieszczonych na ogrodzeniu oddziału IPN znalazły się m.in. fotokopie artykułów prasowych z lipca i sierpnia 1939 r. oraz ówczesnych plakatów i zdjęć.



Dowiadujemy się z nich, że w lipcu na wystawie przemysłowej w Nowym Jorku 600 polskich firm prezentowało 8 tys. wyrobów, a największym zainteresowaniem cieszyła się oferta polskiego przemysłu lotniczego. Z kolei ówczesny plakat propagandowy informuje, że 1939 r. jest pierwszym rokiem 15 letniego Planu Rozbudowy Polski. Są też informacje o wypoczynku Polaków nad morzem i w górach, żniwach, nawałnicy na Śląsku, wypadku Kolejki Wileńskiej. Natomiast reklamy namawiają do kupna lodów "Pingwinek".



"Chcieliśmy odwrócić patrzenie na ten okres. Nie przez pryzmat historii politycznej, ale chcieliśmy spojrzeć na społeczeństwo. Zobaczyć jak wyglądał dzień Polka mieszkające w II RP, tuż przed wybuchem II wojny światowej" – podkreślił współautor wystawy Marcin Krzanicki.



Opisy toczonej wówczas gry dyplomatycznej na wystawie ograniczone zostały do wzmianek w kalendarium. Ekspozycja będzie prezentowana do 9 listopada.(PAP)



kyc/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17