Rzeszów: Świadkowie historii w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

"O wydarzeniach sprzed 30 lat opowiadali także współzałożyciel Solidarności w Hucie Stalowa Wola Stanisław Krupka, w Przemyślu - Marek Kamiński, oraz fotografik, kompozytor i poeta z Krakowa Stanisław Markowski" - powiedziała Małgorzata Waksmundzka-Szarek z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.



Spotkaniu świadków historii towarzyszyła wystawa "Ku wolności". Złożyły się na nią fotografie Stanisława Markowskiego, które dokumentują m.in. wydarzenia po zamordowaniu Stanisława Pyjasa i samospaleniu Walentego Badylaka, sierpień 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.



"Wystawa jest pokłosiem mojej walki jako fotografika, ale i obywatela" - podkreślił autor.



"Uznałem, że najpierw jestem obywatelem, a dopiero potem artystą. Robiłem to ku pamięci, dla tych, którzy tego nie mogli oglądać, tych młodych, moich dzieci i wnuków, którzy idą ku przyszłości, żeby nie mogli się odciąć od swojej historii. I jednocześnie jako przestroga dla każdej władzy, że - za poetą - spisane będą czyny i rozmowy" - tłumaczył Markowski.



Autor wystawy w listopadzie 1980 roku napisał też muzykę do wiersza Jerzego Narbutta "Solidarni". Utwór stał się hymnem Solidarności.



Podczas wieczornicy wręczono nagrody laureatom konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa podkarpackiego "Stan wojenny w Polsce". Prace konkursowe miały charakter prezentacji multimedialnej. Konkurs zorganizowało Biuro Edukacji Publicznej rzeszowskiego IPN. Wygrała Dominika Sondej z Samorządowego Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim, przed Adrianem Cichońskim z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu i Aleksandrą Madej z mieleckiego Zespołu Szkół Ekonomicznych. W przedsięwzięciu uczestniczyło 37 uczniów z 12 szkół.



Wieczornicę w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce zorganizował rzeszowski IPN i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.(PAP)



kyc/ hes/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a