Rzeszów: konferencja IPN o organizacjach komunistycznych w II RP

Konferencję zorganizował miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej.



"Chcemy pokazać organizacje skrajnie lewicowe, komunistyczne i komunizujące działające w II RP. Można też będzie poznać stanowisko, jakie te ugrupowania zajmowały wobec niepodległości Polski i polskiej państwowości" - powiedział Mariusz Krzysztofiński z rzeszowskiego IPN.



Krzysztofiński przypomniał, że oddział IPN w Rzeszowie zorganizował w poprzednich latach dwie konferencje historyków dotyczące polskiego ruchu komunistycznego w okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. "W naszym przekonaniu obecna będzie ważnym uzupełnieniem tego zagadnienia" - dodał.



W Rzeszowie historycy z Polski oraz ze Lwowa, Tarnopola i Łucka na Ukrainie będą dyskutować m.in. o Komunistycznej Partii Polskiej, Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi, Komunistycznej Partii Górnego Śląska, Komunistycznym Związku Młodzieży Polskiej i Niezależnej Partii Chłopskiej.



W ocenie Krzysztofińskiego, "organizacje komunistyczne i komunizujące w II RP zasadniczo zawsze pozostawały na marginesie ówczesnego życia politycznego". "Ich poparcie było nieznaczne" - zauważył.



Podczas rzeszowskiej konferencji wygłoszonych zostanie ponad 30 referatów. Jej efektem będzie publikacja książkowa.(PAP)



kyc/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17