Rząd zajmie się wsparciem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

"Projekt uchwały Rady Ministrów ws. ustanowienia programu wieloletniego +Budowa Kompleksu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku+ wraz z programem wieloletnim, został przyjęty na dzisiejszym posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów. Zostanie on przekazany pod obrady Rady Ministrów w najbliższym czasie" - poinformowało w czwartek PAP Centrum Informacyjne Rządu.



Muzeum Józefa Piłsudskiego jest w trakcie powstawania. Mieści się w willi Milusin w Sulejówku, w której marszałek mieszkał w latach 20.



W dniu Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia premier Donald Tusk odwiedził Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Szef rządu spotkał się tam z rodziną marszałka m.in. z jego córką Jadwigą Piłsudską-Jaraczewską oraz osobami odpowiedzialnymi za powstanie muzeum. "Wszyscy symbolicznie postanowiliśmy dziś zakończyć pierwszy, najtrudniejszy etap (...). Ten etap to ostateczna decyzja o utworzeniu programu, w którym państwo gwarantuje udział środków na budowę muzeum" - mówił premier. Zapowiedział wtedy, że rząd w ciągu najbliższych dwóch tygodni przyjmie wieloletni program budowy nowoczesnego kompleksu poświęconego życiu marszałka.



Podkreślił także, że budowa muzeum może stać się narodowym symbolem. "Myślę, że wszyscy naszym zaangażowaniem pomożemy. Tak, aby budowa muzeum stała się naszym narodowym, przyjemnym obowiązkiem" - mówił szef rządu. "Nasza duma narodowa potrzebuje, aby to miejsce stało się jednym z najważniejszym miejsc edukacji dla młodych ludzi" - dodał Tusk.



W rozmowie z PAP wnuk marszałka Piłsudskiego, Krzysztof Józef Jaraczewski, który pełni funkcję dyrektora muzeum, powiedział, że Muzeum Józefa Piłsudskiego może zostać otwarte w 2016 r. Zapowiedział, że willa marszałka jak i całe muzeum będzie miejscem spokojnym i przyjaznym, gdzie każdy będzie mógł poznawać historię Polski.



Akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego został podpisany w listopadzie 2008 r. przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w obecności m.in. córki marszałka Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej oraz byłego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Umowa przewidywała m.in., że całość inwestycji zostanie zrealizowana w ramach wieloletniego programu rządowego.



W ramach budowy muzeum planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin oraz remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando - tzw. Drewniaka, a także willi Bzów. Integralną częścią muzeum, poza budynkami, ma być oryginalny ogród marszałka. W planach jest też budowa nowego obiektu o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych, z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka.



Twórcy muzeum przedstawią postać Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historycznym, kulturowym i społecznym; chcą też przekazać i upowszechnić reprezentowane przez niego wartości i tradycje idei niepodległościowych, idei Rzeczpospolitej i budowy państwa.



Na początku sierpnia Jaraczewski zaapelował do rządu o pilne decyzje ws. budowy muzeum.



W odpowiedzi resort kultury poinformował, że projekt takiego programu powstał i przewidywał realizację muzeum w okresie czterech lat za 169 mln zł, jednak "z uwagi na zakwestionowanie przez ministra finansów wyżej wymienionych wydatków budżetowych, prace nad dokumentem zostały zawieszone". Dlatego minister kultury i dziedzictwa narodowego zaproponował "szereg nowych rozwiązań".



"Wśród nich są między innymi: powrót do pierwotnie ustalonej kwoty programu (117,5 mln zł), skupienie się w roku 2012 na renowacji zabytkowych obiektów Muzeum, na co rząd już zabezpieczył w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. kwotę 10 mln zł oraz przyjęcie określonej sekwencji działań: renowacja istniejących budynków - konkurs na projekt architektoniczny - budowa Muzeum - budowa ekspozycji stałej - wyposażenie nowego budynku. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził przekonanie, że uda mu się poprawić dokument z uwzględnieniem wyżej przedstawionych zmian i skierować go do ponownej akceptacji poszczególnych ministrów" - napisano w komunikacie ministerstwa.



Zgodnie z umową, Muzeum Józefa Piłsudskiego ma być wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Przed podpisaniem aktu powołania muzeum willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Piłsudskiego, od czasu gdy w 2000 r. Fundacja odzyskała dworek od państwa.



Willa Milusin została wybudowana jako dar od podkomendnych marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r.(PAP)



nno/ ls/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a