Rząd Czech zatwierdził nadanie lotnisku w Pradze imienia Vaclava Havla

Uroczysta zmiana nazwy z portu lotniczego Praga-Ruzynie (od nazwy osiedla na północno-zachodnich przedmieściach, na terenie którego jest położone) na Lotnisko Vaclava Havla - Praga ma nastąpić 5 października tego roku, a więc w dniu 76. urodzin nieżyjącego przywódcy.



Minister transportu Pavel Dobesz argumentował, że będzie to wyraz uznania dla postaci zmarłego, jego znaczenia dla państwa i pozostałego po nim dziedzictwa.



Nazwa "Lotnisko Vaclava Havla - Praga" będzie podawana w informacjach o porcie lotniczym, wiadomościach prasowych, komunikatach na pokładzie samolotów czy w środkach komunikacji miejskiej. Zmiana - według resortu transportu - ma kosztować około 4 mln koron (równowartość ok. 670 tys. zł).



Pomysłodawcą przemianowania praskiego lotniska był czesko-słowacki reżyser Fero Fenicz. Jego inicjatywa spotkała się z dużym odzewem w czeskim społeczeństwie, a petycję w tej sprawie podpisało ponad 80 tys. osób. Już pod koniec grudnia 2011 roku dyrekcja praskiego lotniska Ruzynie zarejestrowała nową nazwę.



Zadowolona z decyzji władz Czech jest wdowa po Havlu, Dagmar. "Bardzo mnie to cieszy. Dziękuję rządowi, ministrowi Dobeszowi, Fero Feniczowi i wszystkim, którzy sprawili, że ten pomysł stał się realny" - oświadczyła. Uznała też, że jej zmarły mąż byłby z tego bardzo zadowolony.



Vaclav Havel, legendarny przywódca czechosłowackiej opozycji, dramaturg, pisarz i reżyser, a po upadku komunizmu ostatni prezydent Czechosłowacji oraz pierwszy prezydent Czech zmarł 18 grudnia 2011 roku w wieku 75 lat w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu karkonoskim. Do ostatnich dni aktywnie bronił praw człowieka; tuż przed śmiercią podpisał się pod apelem poparcia dla wszystkich dysydentów na świecie i ochrony wolności w totalitarnych reżimach Azji.



Z Pragi Michał Zabłocki (PAP)



zab/ mc/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17