Ruszył projekt "Tajemnica kaliskiego bruku"

Jak powiedziała w sobotę PAP opiekunka zabytkowego cmentarza żydowskiego Halina Marcinkowska, ma temu służyć m.in. stworzenie wirtualnej mapy miasta z zaznaczonymi miejscami, gdzie znajdują się fragmenty macew. Skierowanym głównie do młodzieży projektem, który ruszył w maju, kieruje Towarzystwo



Podobny program przygotowano w 2011 r. Uczestniczyło w nim około 900 osób indywidualnych, szkolne grupy w ramach lekcji muzealnych, studenci, a także turyści z kraju oraz goście z Izraela, USA, Australii, Słowacji, Ukrainy, Belgii i Francji. Wśród nich były też osoby mające kaliskie korzenie. Zajęcia prowadzono na terenie zabytkowego cmentarza żydowskiego z 1919 r., głównie w znajdującym się na nim Domu Pamięci Żydów Kaliskich.



Jak poinformowała PAP Anna Gawrzyjał z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, po zgłoszeniu uczestnictwa w projekcie uczniowie otrzymują mapkę miasta, z pomocą której będą szukać macew m.in. w chodnikach czy ogrodzeniach. Zaznaczą na niej znalezione fragmenty płyt nagrobnych.



Każdego roku w Kaliszu odbywają się festiwale i konferencje poświęcone żydowskiej mniejszości, która żyła w tym mieście od XII-XIII wieku. W czasie II wojny światowej Niemcy wykorzystywali macewy z cmentarza żydowskiego do budowy dróg i ulic. Ich fragmenty znajdują się m.in. na schodach prowadzących do zabytkowego cmentarza ewangelickiego w centrum miasta. Do dziś są także na niektórych ulicach.



Według Marcinkowskiej każdego dnia kaliszanie depczą macewy i nawet o tym nie wiedzą. „Dzisiaj trudno byłoby umieścić wszystkie odnalezione macewy na cmentarzu, i tym samym odbudować drogi i chodniki bez ich użycia. Ważne jest zatem, aby przechodnie mieli świadomość tego, co codziennie mijają” – powiedziała.



W 1264 r. Bolesław Pobożny nadał Żydom w Kaliszu, po raz pierwszy w Polsce, tzw. statut kaliski. Ustanowił nim autonomię gmin żydowskich oraz zapewnił m.in. ochronę osobistą mienia i pełnię swobód religijnych. Statut był później potwierdzany i poszerzany kolejno przez Kazimierza Wielkiego, ostatnich trzech Jagiellonów i Stefana Batorego. Założony wtedy cmentarz zniszczyli podczas II wojny światowej Niemcy. Nieistniejąca dziś nekropolia żydowska uważana jest za najstarszą w Polsce.



Według źródeł historycznych pierwsi Żydzi pojawili się w Kaliszu za czasów panowania Mieszka III Starego (1121-1202). Zajmowali się wtedy kupiectwem, a przede wszystkim bankierstwem. Mieszko otoczył ich specjalną opieką - wszelkie prześladowania Żydów były wtedy surowo karane.



Kalisz był także ośrodkiem nauk talmudycznych - działali tutaj m.in. rabini Szlomo Zalman i założyciel jesziwy Israel Szapiro. Według różnych szacunków w 1939 r. Żydzi stanowili od 30 do 50 proc. mieszkańców miasta. Dziś w Kaliszu nie ma gminy żydowskiej, a liczba przedstawicieli tej narodowości jest znikoma.



Według Marcinkowskiej projekt "Tajemnica kaliskiego bruku" ma wzbudzać przede wszystkim zainteresowanie młodzieży dziedzictwem kulturowym i społecznym regionu oraz sprzyjać poznawaniu historii.(PAP)



zak/ itm/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a