Russów: ojciec Marii Dąbrowskiej bohaterem "Niedzieli u Niechciców"

W tym roku przypada 100. rocznica śmierci Szumskiego (1844-1912). „Był synem Teofila Szumskiego i Florentyny Sułkowskiej, podupadłej rodziny szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. Kiedy wybuchło powstanie styczniowe, mając niespełna 19 lat zgłosił się do oddziału i walczył z pełnym oddaniem” – powiedziała PAP kustosz miejscowego muzeum im. Marii Dąbrowskiej Grażyna Przybylska.



W 1889 r. Szumski rozpoczął pracę w zaniedbanym majątku Waliszewskich w Russowie. W ciągu 20 lat doprowadził go do rozkwitu. „Na te lata przypada najszczęśliwszy okres w jego życiu” – mówi Przybylska. W Russowie przyszło na świat pięcioro jego dzieci, wśród nich Maria. W świadomości rodziny Russów kojarzył się zawsze z domem rodzinnym, chociaż w sensie formalnym nigdy nim nie był.



Po sprzedaży Russowa, Szumscy w 1909 r. przenieśli się do pobliskiego Poklękowa, a wkrótce do Wojsławic, gdzie Józef zmarł i został tutaj pochowany.



„Ojciec Marii Dąbrowskiej był wielkim patriotą, swoją pracę traktował jako swoistą misję, posłannictwo” – powiedziała Przybylska.



Według niej, Dąbrowska w swojej twórczości wielokrotnie sięgała do wątków biograficznych. W „Uśmiechu dzieciństwa”, „Ludziach stamtąd”, „Nocach i dniach” oraz w „Dziennikach” ważne miejsce zajmuje Russów i losy najbliższej rodziny, ukryte pod postaciami powieściowych bohaterów. W sposób szczególny potraktowała ojca, który stał się bohaterem głośnej powieści „Noce i dnie” i wszedł do literatury polskiej jako Bogumił Niechcic.



Pisarka była bardzo związana z Russowem. W 1957 r. w miesięczniku „Ziemia Kaliska” tak wspominała swój rodzinny dom: „Jestem dzieckiem Ziemi Kaliskiej. Z jej okolic i z samego Kalisza czerpałam natchnienie do moich książek. Ta ziemia kształtowała moje poczucie artystyczne, styl i język całej mojej twórczości”.



Podczas festynu "Niedziela u Niechciców" zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa „Rodzina Szumskich w Russowie”. Będzie można posłuchać także tekstów Dąbrowskiej z „Nocy i dni” oraz z „Uśmiechu dzieciństwa”, w wykonaniu Grażyny Ostaszewskiej z Muzeum Marii Dąbrowskiej w Warszawie.



Dostępne będą także stoiska: monidło z wizerunkiem Barbary i Bogumiła, Bazar Szkolny Michaliny Ostrzeńskiej, skład kapeluszy letnich, cukiernia parkowa, andruty i wata cukrowa, chleb i smalec „od Żarneckiej”, miody staropolskie.



Festyny w Russowie, zatytułowane "Niedziela u Nichciców", poświęcone są zawsze Marii Dąbrowskiej i jej rodzinie. Odbywają się od kilku lat. Od czerwca do sierpnia organizowane są zwykle trzy razy i zawsze przyciągają po kilkaset osób.(PAP)



zak/ abe/




Dyskusja na dany temat:


Aktualnie brak wiadomości dla tego tematu. Chcesz być pierwszy ? Napisz wiadomość >


Najświeższe wiadomości IOH News:

Wokół Koloseum w Rzymie powstanie bariera ochronna

Decyzję o budowie bariery ze względów bezpieczeństwa podjęła Maria Rosaria Barbera, główny inspektor dziedzictwa archeologicznego Rzymu.
2012-12-04 09:56:00

"Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim"

Premiera filmu "Niepodległy - opowieść o Januszu Krupskim" odbyła się w poniedziałek w stołecznym kinie Atlantic. W dokumencie Krupskiego wspominają przyjaciele, współpracownicy i bliscy. Zawiera on także fragmenty wspomnień samego bohatera, nagranych jeszcze przed jego tragiczną śmiercią w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
2012-12-03 21:23:51

Grupa ds. Trudnych chce pełnego wyjaśnienia obławy augustowskiej

W poniedziałek obradowała w Moskwie Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych, która poruszyła m.in. kwestię obławy augustowskiej - wciąż nie do końca wyjaśnionej zbrodni popełnionej w 1945 r. na Białostocczyźnie przez sowiecki kontrwywiad wojskowy SMIERSZ na 592 polskich żołnierzach i cywilach.
2012-12-03 18:45:39

Medale dla Polaków ratujących Żydów w rocznicę założenia "Żegoty"

Briefing poświęcony uroczystości i rocznicy powstania "Żegoty" zorganizował w poniedziałek pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, ostatni żyjący członek Rady Pomocy Żydom Władysław Bartoszewski.
2012-12-03 15:10:31

Podkarpackie: odkryto narzędzia sprzed kilku tysięcy lat

Jak poinformowała PAP kierująca badaniami Joanna Ligoda z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, podczas prac archeologicznych prowadzonych na obszarze około 70 arów odkryto ponad 200 obiektów archeologicznych. Wiele z nich to różne jamy o szeroko rozumianym przeznaczeniu gospodarczym.
2012-12-03 13:42:17



a